fbpx

Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Önümüze sunulan seçenekler çoğaldıkça karar vermenin zorlaştığı günümüz dünyasında dizüstü bilgisayar seçerken sonradan pişman olmamak için bazı şeylere dikkat etmemiz gerekiyor.

İlk olarak ihtiyaçlarımızı belirlemeliyiz.İhtiyaçlarımızı tam anlamıyla göremeyecek bir cihaz almak istemeyiz. Ya da ihtiyaçlarımızın üstünde özelliklere sahip bir cihaza fazladan para da ödemek istemeyiz. Alacağımız dizüstünü ne için kullanacağız ? Sadece internette , sosyal ağlarda  gezinip film izlemek ve basit ofis yazılımları kullanmak ise niyetimiz ucuz bir laptop işimizi görecektir.Böyle işlerde kullanmak için  üretilen cihazlar ultrabook ya da minibook olabilir. Ultrabooklar ortalama bir dizüstü bilgisayar boyutunda ve kalınlıkları neredeyse dizüstü bilgisayarın yarısı kadar olabilmektedir.Minibooklar ise daha küçük ekranlı olmakla beraber ince oluşları ve  ekran küçüklüğüyle orantılı olarak uzun ömürlü bataryalarıyla tanınmaktadır.Böyle hafif işler için ultrabook veya minibook tercih etmek taşıma kolaylığınıda göz önünde bulundurduğumuzda işimize gelecektir.

Birtakım hesap ağırlıklı yazılımları(grafik ve mühendislik yazılımları gibi) kullanarak iş yapacaksanız, sizi bu konuda sıkıntıya sokmayacak ve yarı yolda bırakmayacak daha güçlü ve pahalı bir ürün seçmelisiniz. Bu ürünlerde işlem gücü en önemli faktör olduğundan en az çift çekirdekli güçlü bir işlemciye sahiptirler. Bunun yanında rahat çalışabileceğiniz geniş bir ekranı olan usb, firewire, HDMI, bluetooth gibi bağlantı arabirimleri destekleyen cihazların tercih edilmesi yerinde olur.

Eğlence ve oyun ağırlıklı kullanımlarda biraz pahalı ürünlere yönelmek kaçınılmazdır. Bu tarz laptoplarda güçlü bir işlemci, paylaşımsız RAM’a sahip olan ekran kartı ve iyi bir grafik çipseti olmazsa olmazlardandır. İkincil öneme sahip olan şeyler ise, ekranın kalitesi ve soğutma başarısıdır. Oyun oynadığımızda bilgisayarımız normalin üstünde ısınır.Buda oyun performansını azaltır.Ekran kartımızın paylaşımsız olmasınada özen göstermekliyiz.

Eğer kopyalama hızı sizin için önemliyse harddiskin dönüş hızı önemli demektir.Genelde 5400 RPM ürün çıkışlı dizüstü bilgisayarlar yerine 7200 RPM dönüş hızı olan bir bilgisayar seçilmelidir.

Grafik çipseti olarak Nvidia ve ATI her ikisi de birbirine çok yakın performans vermekteler. Fakat oyun üreticilerinin çoğunun Nvidia ile özel anlaşmalar yaparak optimize edildiğini düşünürsek, Nvidia çipset kullanan cihazlar tercih sebebi olabilir.

Ram bakımından 3 GB ve üstü RAM’a sahip olan bir laptop her türlü uygulama ve oyunu hiç sorun çıkarmadan çalıştırabilir.

Depolama olarak olabildiğince yüksek kapasiteli bir ürün şeçmenizi öneririm.Her halukarda uzun yıllar kullanım sonucu depolama alanınız dolacaktır.

Klavye kullanımı açısından eğer sayılarla çok işiniz oluyorsa numerik tuş takımı olan bir ürün seçmelisiniz.

Marka konusuna gelecek olursak Samsung , Asus, Apple ,Sony, Lenovo ve MSI başı çekmektedir.Eğer kafanızda oluşturduğunuz ya da size önerilen bir model varsa işin sırrı internette, forum siteleri ya da bloglarda  biraz araştırma yapıp kullanıcı yorumlarını okumaktır.Can sıkan donma problemleri , aşırı ısınma problemleri ,çabuk biten batarya sorunuyla uğraşmak istemezsiniz.

Yazar : Ali Öztürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir