fbpx

MÜSLÜMANLAR VE SÜSLÜMANLAR.

MÜSLÜMANLAR VE SÜSLÜMANLAR.

 

Günümüz Müslümanları mevkii, makam ve kariyer peşine düşünce, mala olan düşkünlükleri maalesef kendilerini mal haline getirmiştir.

Alimin birisine sormuşlar niye dışın çok perişan diye oda ‘‘içimize bakmaktan dışımıza bakmaya zaman bulamadık’’ demiş.

Şimdikilerin de birçoğu maalesef dışına bakmaktan içine zaman bulamıyorlar.

Bir insan kendisini eğitip, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu düşünürse cehaletinin farkında bile olmaz. Ki şu anda bir çoğumuzun hali böyle.

Cehaletini fark edemeyen kişiler de, görüntüye ve gösterişe talip olurlar. Erkekse, mevki, makam, para. Bunlara talip olanda da, ne edep kalır ne haya.

Günümüzde birçok olaylar oluyor, konuşuyoruz tartışıyoruz.

Bazı insanlar konuştuğumuz konu hakkında, ömründe değil kitap, bir makale dahi okumamış olmasına rağmen, bilgi sahibi gibi ısrarla fikir beyan ediyorlar.

Hal böyle olunca da faydalanabilecekleri insanlardan faydalanma imkanını kaybediyorlar. Toplumumuzun çoğunluğu böyle olunca, okulda okusa, çok çalışıp mevki makam da kazansa, ilme, ahlaka, edebe gereken değer verilmeden yetiştirildiği için, dış görüntüsü mükemmel bile olsa, iç hali perişan durumda oluyor. Belki bazıları yıllarca elde etmek için el etek öpüp kazandıklarının böyle umuma beyanından rahatsız olacaklar.

Şimdiye kadar oku, makam sahibi ol çalış para kazan zengin ol. Adam olursun diyerek kendi insanlarımızı bu hale getirmedik mi? Erkeklerimiz erkektir yapsın diyerek, bazı kadınlarımız da ben yaşamadım kızım yaşasın diyerek çılgınca tüketen, tükettikçe ahlaksızlaşan toplum olmadık mı?

Böylece erkelerimiz daha çok kazanıp daha güçlü görünmek için her şeyi mubah görmediler mi?

Kadınlarımız da daha çok beğenilmek için her şeyi mubah görmediler mi?

Netice de 20 yıl öncesinde gösterişten uzak olmak için mücadele eden erkekler ve kadınlar bugün moda marka aşkına Müslümanlık tan süslüman olmadılar mı?

ALLAH’IN cc hükümlerine tabi olmak yerine moda ve bencilliğin pençesine düşüp ahlaktan uzaklaşmadılar mı?

İlmi ve edebi konular da uyarı yapanlara da sen hala orada mısın diyen, yada dercesine  bakanların  çokluğu aslında şuursuzluk olmuyor mu?

Biz cehaletin asalaklığından korkup çekinerek asaletin şaha kalkması için mücadele etmeyelim mi?

Eğitim sistemimizin yanlış olmasından dolayı maalesef eğitimsiz bilinçsiz üretmeden tüketen toplum olduk.

Kendimiz kariyer sahibi olmak için profösör olmaya çalışacağız. Olacağız da, ama anne baba olmaya çalışmayacağız. Onları okuma yazma bile bilmeyenlere emanet ederek, kendimiz çalışıp onların geleceğini kazancağız. Öylemi? Vah vah vah. Büyüklerimizin çocuklarından yanlış beklentileri Müslümanlar yerine süslümanlar yetişmesine sebep oldular.

Yazar : Hasan Hüseyin Talas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir