fbpx

TSK C-130 nakliye uçağına milli yazılım

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan ABD yapımı C-130 nakliye uçağına, milli uçuş bilgisayarı ve yazılım geliyor.

Cezayir’de önceki hafta düşen C-130 nakliye uçağında 103 askeri personelin yaşamını yitirdiği elim kaza hafızalardaki yerini koruyor. Kazanın ardından gözler TSK bünyesindeki 19 adet C- 130B/E uçağına çevrildi.
Herhangi bir kazanın yaşanmaması için harekete geçen Savunma Sanayii Müsteşarlığı , Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ ) ile 2006 yılında imzaladığı sözleşmeyi acilen devreye soktu. Erciyes Projesi adı verilen çalışma kapsamında TUSAŞ,  19 adet C-130 B/E uçaklarının uçuş bilgisayarları ve yazılımlarını millileştirecek.
EN KAPSAMLI PROJE
Bugün’ün haberine göre, dünyadaki en kapsamlı C-130 modernizasyon faaliyeti olarak adlandırılan Erciyes Projesi’ni daha önce ABD’nin başlattığı ancak çeşitli nedenlerle iptal ettiği öğrenildi.
TUSAŞ’ın seri modernizasyon aşamasında olması nedeniyle, C-130 modernizasyon çalışması yapan diğer ülkeler arasında rekabeti artırdığı ifade edildi.
 2040’A KADAR UÇACAK
Modernizasyon çalışmaları sonrası C-130 uçaklarının 2040 yılına kadar görev ömrünün uzatılması hedefleniyor.  Proje kapsamında şimdiye kadar, 2 adet C-130’un Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiği, geriye kalan 17 adet uçağın da modernizasyon çalışmalarının devam ettiği belirtildi.
 SİLAH SİSTEMİ YOK  
TUSAŞ kaynakları, uçaklara silah montajının şimdilik projede yer almadığını söyledi.
Projeyle C-130’larda şu yenilikler olacak
*Uçaklar modern haberleşme ve seyrüsefer sistemleri ile yer görev planlama sistemi, gece görüş uyumlu gösterge ve aydınlatma sistemine sahip olacak.
*Milli olarak geliştirilen, çok amaçlı ve gelişime açık altyapıya sahip görev bilgisayarı ve Uçuş Yönetim Sistemi  (UYS-FMS) yazılımı sayesinde güvenli ve emniyetli bir uçuş imkânı sağlanacak.
*Yerden otomatik uçuş özelliği kazandırılacak.
*Tüm diğer kara, hava ve deniz platformlarıyla haberleşme imkanı sağlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir