fbpx

Facebook Renk Kuşağı Neyin Nesi?

Facebook’un Onur Haftası kapsamında geliştirilen Celebrate Pride, yani Onuru Kutla özelliğinin sosyal bir deney olduğuna dair iddialar gelmeye başladı.

The Atlantic’ten gelen iddialara göre Facebook’un geçtiğimiz haftasonu Onur Haftası kapsamında geliştirdiği Onuru Kutla özelliğiyle bir deney yaparak veri topladı. Bu uygulamayla milyonlarca kişi profil fotoğraflarını değiştirirken Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Cesar Hidalgo, bu uygulamanın Facebook tarafından yapılan bir deney olduğunu öne sürdü.

Bunun dışında Illinois Üniversitesi’nden Stacy Blasiolada Hidalgo gibi bunun bir araştırma olduğunu söylerken, Facebook’un kullanıcılarının ruh hallerini tespit ederek bazı veriler topladığını belirtti.

Facebook’un toplumun internet üzerinde değişimi anlamaya çalıştığı, bu amaçla uzunca bir süredir veri toplayıp analiz ederek internet üzerinden insanların nasıl örgütlendiği ve bunun toplumsal hareketleri nasıl tetiklediğini tespit etmeye çalıştığı belirtiliyor.

 

Bunlarla sınırlı kalmayan sosyal deneyin, arkadaşları profil fotoğrafını değiştirdikten sonra kaç kişinin aynı şekilde fotoğrafını değiştirdiğini, bunun için diğer fotoğrafların kaç kez görülmesi gerektiğini ve benzer değişiklikleri incelediği iddia ediliyor. Uzun lafın kısası Facebook, tek birfotoğraf uygulamasıyla milyonlarca kullanıcısının karakter analizini yapmaya çalıştı.celebrate-pride-facebook-vip-744x445

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir