İnceğiz tartışmaları devam ediyor

0
417
views

Çatalca İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı’nın Arnavutköy Belediyesi’nce kiralanmak istenmesiyle ilgili açıklama yapan AK Parti Arnavutköy İlçe Başkanı Ercan Üner, “Arnavutköy Belediye Başkanlığımız işletecek sosyal tesis arıyorsa İBB tarafından 3 yıl önce yapılan ve teslim alınmayan tesisleri öneriyorum” dedi.

 

Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü’nün 2014 yılında tahsisini Çatalca Belediyesi’nin elinden alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) verdiği 5 bin yıllık İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı’na Arnavutköy Belediyesi’ne kiralanmak istenmesiyle ilgili tartışmalar Çatalca ve Arnavutköy’de devam ediyor. Konu Arnavutköy Belediye Meclisi’nde de gündeme gelirken; AK Parti Arnavutköy İlçe Başkanı Ercan Üner de zehir zemberek bir açıklama yaptı.

Yanı başındakini al

Son günlerde ilçe başkanlığı adaylığı konusunda A. Haşim Baltacı ile ters düştükleri iddia edine AK Parti Arnavutköy İlçe Başkanı Ercan Üner de konuyla ilgili sosyal medya hesabından zehir zemberek bir açıklama yaptı. Gazetemizde yayınlanan habere atıfta bulunarak söz konusu tabele tepki gösteren Üner, “Arnavutköy Belediye Başkanlığımız işletecek sosyal tesis arıyorsa, ilçe girişinde İBB tarafından 3 yıl önce yapılan ve teslim alınmadığı için Arnavutköy halkının hizmetine sunulamayan yaklaşık 100 dönümlük park ve tesisleri öneriyorum. Çatalca’da bir sosyal tesis işletmek Arnavutköy’e bir şey kazandırmaz. Ama Çatalca’da Ak Parti’ye çok şey kaybettirir” dedi.

 Meclis üyesine yok dedi

Konu Arnavutköy Belediye Meclisi’nde de gündeme geldi. Dünkü toplantıda konuyla ilgili gündem dışı söz alan MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Akman, gazetemizi kaynak göstererek böyle bir durumun olup olmadığını sordu. Akman’ın sorusuna yanıt veren Arnavutköy Belediye Başkanı Baltacı ise birbiriyle çelişen açıklamalarda bulundu. Gazetemize var dedi Haberin gerçek dışı olduğu iddiasında bulunan Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, oturumun sonrası sorular yönelten muhabirimize de söz konusu alana talip olduklarını söyledi.

Baltacı, “Talip olmak başka bir şey, gerçekleşmesi başka bir şey. Bu alana bir çok farklı kişi ve kurumların talebi var. Henüz böyle bir şeyin gerçekleşmedi, gerçekleşeceği anlamına da gelmez” dedi. Baltacı, bölgeye ne amaçla talip olduklarını ise “Kaynak geliştirici çalışmalar” olarak açıkladı.

Talep ettik itirafı

Öte yandan konuyla ilgili Arnavutköy Belediyesi’nin internet sitesinden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Birkaç gündür birtakım mecralarda Çatalca İlçesi’nde bulunan ve orman mülkiyetinde kalan tarihi bir alanın Arnavutköy Belediyesi’ne tahsis edildiği konusu gündeme getirilmektedir. Söz konusu alan Orman Bölge Müdürlüğü tarafından daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisli bir yerken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin terk etmesi sonucu kiralanması mümkün alan haline gelmiştir. İlgili her kurum veya şahıs, bu alanla ilgili kiralama talebinde bulunabileceği gibi Arnavutköy Belediyesi olarak tarihi değeri açısından önemi ve kaynak oluşturma özelliği cihetiyle, Orman Bölge Müdürlüğü’nden kiralama talebinde bulunulmuştur. İstanbul’daki birçok belediye aynı şekilde farklı ilçe sınırlarında bulunan bu ve benzeri alanları almış ve hizmete sunmuştur. Sonuç olarak; bu talebimize ilgili kurum tarafından gönderilmiş olumlu ya da olumsuz bir cevap elimize ulaşmamıştır. Dolayısıyla Arnavutköy Belediyesi’ne bir alanın tahsisi de söz konusu değildir” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here