Çatalca ve Arnavutköy arasında İnceğiz kavgası

0
344
views

Çatalca İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı’nın İBB’den alınıp Arnavutköy Belediyesi’ne tahsis edilmek istenmesi Çatalca’da büyük tepki çekti. Belediye Başkanı Cem Kara, “Doğru bir şey değil, yakışıksız davranış biçimi. Bunun hesabını Çatalca halkı soracaktır” diyerek tepkisini ortaya koydu.

 

Çatalca İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı’nın İBB’den alınıp Arnavutköy Belediyesi’ne tahsis edilmek istenmesi Çatalca’da büyük tepki çekti. Belediye Başkanı Cem Kara, “Doğru bir şey değil, yakışıksız davranış biçimi. Bunun hesabını Çatalca halkı soracaktır” diyerek tepkisini ortaya koydu. 

Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü’nün 2014 yılında tahsisini Çatalca Belediyesi’nin elinden alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği 4 bin yıllık Tarihi İnceğiz Mağaraları Mesire alanı şimdide Arnavutköy Belediyesi’ne kiralanmak isteniyor. Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 11 Ağustos 2017 tarihinde Orman Genel Müdürlüğüne gönderilen raporda “Arnavutköy Belediyesi’nin mesire alanı için talebinin uygun olduğu” görüşüne yer verilmesi tepkileri de beraberinde getirdi. İlgili raporun hazırlandığı gün Çatalca Belediyesi de resmi bir yazıyla İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı’na talip olduğunu açıkladı. Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü ise 2 Ekim tarihli Bakanlığa gönderdiği yazıda ilgili mesire alanının, “Pazarlık usulü ile Arnavutköy Belediyesi’ne 29 yıllığına kiralanması” beyanında bulundu. Kiralamanın 19 Ekim’de yapılacağı öğrenildi.

Hukukçulara talimat verdim
Tartışmalı tahsisle ilgili gazetemize konuşan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, “Burada Çatalca Belediyesi varken başka bir belediyeye verilmesi nasıl olur? Siz Çatalca Belediyesi’nden çeşitli bahanelerle piknik alanını alıyorsunuz, Arnavutköy’e veriyorsunuz. Bu doğru bir davranış değildir. Ve bunun hesabını Çatalca Halkı tabiki soracaktır” dedi. Çatalca’nın ilçe sınırları içerisinde yer alan bir alanın başka bir belediyeye kiralanmak istendiğini ifade eden Kara, “Hukukçularımıza da talimat verdim. Araştırıyor arkadaşlar. Gerekli davayı da açacağız. Sonuç itibari ile deniyorki tasarruf bakanlıkta. Pazarlık yapmışlar! İyi de ne zaman ilan ettiniz? Kime duyurdunuz da, hangi pazarlığı yaptınız?” diye sordu.

Savunulacak tarafı yok 
Tarihi İnceğiz Mağaraları Mesire alanıyla ilgili Çatalca Belediyesi’nin de talebi olduğunu dile getiren Cem Kara, “Açıp bakın bakalım Çatalca Belediyesinin talebi var mı, yok mu? Artı biz Büyükşehir’e devredildiğinde bile, yaklaşık bir buçuk sene, burasının sporun desteklenmesi adına Amatör Spor Kulüplerine verilmesi talebinde bulundum. Çatalca Belediyesine vermiyorsanız, bunlara verin bari dedik. Kurallara uyulmuyor gerekçesiyle İBB’ye olan sözleşmeyi iptal edip Çatalca sınırları içerisinde kalan bir yeri Arnavutköy Belediyesine veriyorsunuz. El insaf! Ben gidip Arnavutköy’de bir yere talip olsam, bu yakışık alır mı? Ya da verirler mi? Bunun savunulacak hiçbir tarafı yoktur.” tepkisini gösterdi. Diğer yandan İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı’nın haricinde 12 piknik alanının daha İBB’den geri alındığı ve bu piknik alanlarıyla ilgili de Arnavutköy ve diğer belediyelerin 29 yıllığına kiralama taleplerinin olduğu öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here