fbpx

Hadımköy’de 15 bin üniversiteliye İETT zulmü

Son durağı Hadımköy Fatih Üniversitesi olan E60 (Mecidiyeköy-Hadımköy) ve 76F (Beylikdüzü-Hadımköy) numaralı İETT otobüs hatları iptal edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulaması yaklaşık 15 bin üniversite öğrencisini mağdur etti. Engelli Elif Seda Dil, 2 yıldır aktif olan otobüs hattı yeniden açılmazsa okulunu dondurmak zorunda kalacağını söyledi.

Son durağı Hadımköy Fatih Üniversitesi olan E60 (Mecidiyeköy-Hadımköy) ve 76F (Beylikdüzü-Hadımköy) numaralı İETT otobüslerinin kaldırılması, aralarında fiziksel engellilerin de olduğu binlerce öğrenciyi mağdur etti. Okulların 2 hafta önce başlamasına rağmen bu hatların açılmaması okula ulaşımın aksamasına sebep oldu. Mağdur öğrenciler, duruma tepkilerini Twitter’da #76FhattiniGeriİstiyoruzİBB etiketiyle duyurdu. İETT’nin sayfasında da hat ile ilgili saat detayları kaldırılırken gerekçe olarak da bu güzergahlardaki sefer fazlalığı öne sürüldü.

 

 

 

 

 

Hadımköy iett

Evini 76F güzergahından tutan Fatih Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okuyan 2. sınıf öğrencisi Elif Seda Dil adlı öğrenci de hattın iptali sebebiyle mağdur olan öğrencilerden. Kullandığı akülü araba sebebiyle uzakta bir durağa gidemeyeceğini, böyle devam ederse okulu dondurmak zorunda kalacağını söyleyen Dil, eğitim hakkının engellendiği aktarıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca e-mail attığını fakat tatmin edici bir cevap alamadığını belirten Dil, “Her gün e-mail atıyorum, ‘başvurunuzu işleme aldık’ diyorlar, başka bir şey demiyorlar.” diyor. Başka bir öğrenci olan Hande Rümeysa Kazak da kaldırılan hatlardan dolayı, şu anda kullandıkları otobüslerin çok dolu olduğunu, binmekte zorluk çektiklerini ifade ediyor. Özellikle engelli arkadaşlarının mağdur olduğunu ifade eden Büşra Huri Gölge de “Kullanan çok fazla öğrenci oluyordu, şimdi birçok kişi derslere geç kalmaya başladı.” diyor.

İETT tarafından yapılan açıklamada bölgede sefer fazlalığı olduğu bu sebeple 76F hattının iptal edildiği ifade ediliyor. Ancak Fatih Üniversitesi Ulaştırma Hizmetleri Sorumlusu Muhammed Kara iki hafta önce İETT bölge şefinden farklı bir cevap almış. Kara, yetkililerin 76F hattının kaldırılma sebebini şoför azlığı, 60E hattının ise metrobüs kullanımı olarak açıkladığını söylüyor. Konuya ilişkin görüşünü aldığımız Avukat Fikret Duran, “Belediyeler kamu yaranına olan hizmetleri ifa etmekle yükümlüdür. Bu çerçevede verilen kamu hizmetinin keyfî bir şekilde sonlandırılması kabul edilemez.” dedi. Belediyenin keyfi uygulamayı devam ettirmesi halinde yargının bu duruma dur’ diyeceğini anlatan Duran, “Yargı yoluna okul başvurabileceği gibi, o bölgede oturan, eğitim gören herkes gidebilir.” ifadelerini kullandı /zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir