fbpx

3. havalimanı yanına dev fuar merkezi geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (Türsab) İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen 43. kuruluş yıldönümü törenine katıldı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İTO Başkanı İbrahim Çağlar ile Türsab Başkanı Başaran Ulusoy ve tuzim sektörü temsilcilerinin katıldığı törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un coğrafi güzellikleri ve tarihi birikimiyle büyük bir turizm potansiyeli taşıdığını söyledi.

Tarihin adeta çeyiz sandığı olan İstanbul’un geçmişte turizmden payını yeteri kadar alamadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Tarihi İpekyolu’nun ve Roma Yolu’nun kesiştiği bu şehre biz ne kadar katkı sunduysak, İstanbul hak ettiği yere o kadar yaklaştı. Metrosundan altyapısına ve ekolojisine kadar dönüşüm yaşayan modern bir İstanbul var. Turizmde 3 milyondan 12 milyonu aşan bir turist sayısına eriştik. 20 milyonlar hayal değil” diye konuştu.

Yerel yönetim olarak İstanbul’un turizmini geliştirmek için sektör temsilcilerine her türlü desteği verdiklerini ifade eden Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiğinde ilk toplantıyı turizm sektörüyle yaptığını hatırlattı. İstanbul’un her alanda hızla gelişerek bir odak şehir haline geldiğini vurgulayan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Her yönüyle rekabet gücünü geliştiren bir İstanbul. Öyle bir şehir ki bu şehirde bulunmak dünyada artık moda haline gelecek. UCLG ve UNACLA başkanlığım sebebiyle bulunduğum uluslararası toplantılarda, İstanbul’un gelişmesinden hep övgüyle bahsediliyor. Bunda turistleri en iyi şekilde ağırlayan turizm sektörünün büyük katkısı var.”

Dünyanın en büyük kongre ve fuar merkezi İstanbul’da yapılacak

Dünya Ticaret Merkezi’nin yanındaki İstanbul Fuar Merkezi’nin genişletilmesiyle ilgili çok önemli bir proje için imza attıklarının altını çizen Başkan Topbaş, “O tanıtımda da bahsettim. Biz her alanda dünyanın bir numarası olmak zorundayız. Bunu başaramıyorsak eksiklik bizden kaynaklanıyordur. Çünkü bu şehir ve bu ülke bunu hak ediyor” dedi.

Aynı toplantıda dünyada benzeri olmayan bir başka projeden bahsettiğine dikkat çeken Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünyada benzeri olmayan bir fuar merkezi modeli ve kongre alanı tasarımımız var. 3. Havalimanının çevresinde 2 metro istasyonunun bulunduğu noktada 3 milyon metrekarelik bir alanda gerçekleştireceğimiz bu proje için TOKİ ile görüştük. Bu alana kongre ve fuara gelenler, aileleriyle birlikte gelsinler ve birkaç gün bu şehirde vakit geçirsinler. Öyle bir kampus olsun ki aileler sadece o kampus için bile gelmek istesin. Bu kampus dünyada olmayan yönleriyle ve boyutuyla İstanbul turizmine hizmet verecek. Bunun tasarımını ve çalışmalarını yürütüyoruz. Böyle bir kampusu İstanbul’a kazandırdığımızda, yılda 200 milyon yolcu kapasiteli 3. havalimanıyla birlikte İstanbul’un daha fazla gelişmesinde çok etkin rol oynayacağına inanıyorum. Bu İstanbul’a çok daha fazla döviz girdisi ve çok daha faza istihdam demek.”

Turizmcilerin ve servisçilerin taleplerini çözeceğiz

Servisçilerin ve turizmcilerin sektörel taşımacılıkla ilgili talepleri konusunda çalışma yürüttüklerini de değinen Topbaş, “Görevim boyunca hak konusunda hep hassas davrandım. Turizmcilerin sektörel taşımacılıkla ilgili taleplerinde haklı olan taraflar var. Ancak, bizim de üzerinde çalışmamız gereken bir konu ve çalışılıyor. Sadece bize güvenin. Bu şehirde 12 yıldan beri görev yapan İstanbulluların güvendiği bir başkan olarak inanıyorum ki gelecekte bu konularda atacağımız adımları memnuniyetle karşılayacaksınız. İnşallah İstanbul’a gelenlerin keyif aldıkları, hizmet verenlerin de onur duydukları bir çalışma ortaya çıkacak” diye konuştu.

Törende TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İTO Başkanı İbrahim Çağlar’a turizme katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi. Sektörde 25, 30 ve 40. yıllarını dolduran turizmcilere de özel ödül verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir