fbpx

Greif çuval fabrikasında işgal!

İstanbul Hadımköy ve Dudullu’da çuval üretimi yapan Greif(Sunjut) fabrikasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, DİSK Tekstil üyesi işçilerin talepleri kabul edilmeyince işgal başladı.

 

Toplamda 1500 işçinin çalıştığı fabrikalarda 900 civarında işçi taşeron şirketler tarafından çalıştırılıyor. Hadımköy fabrikasında 14 toplamda 44 taşeron şirket var. Kölelik koşullarına mahkum edilen işçiler de kadrolu işçilerle birlikte DİSK Tekstil sendikasında örgütlendi. 10 Şubat gecesi başlayan işgalde taşeron işçilerin kadroya alınması önde gelen talep. Ayrıca işçiler 4 ikramiye ve toplamda yüzde30 oranında zam istiyor. İşgalci işçiler, 20 yıllık işçilerin bile 900 liraya çalıştığı bir ortamda taleplerinin insanca yaşamaktan ibaret olduğunu belirtiyorlar.

Fabrikadaki yasadışı taşeron uygulamaları, fiili baskılar ve adeta kölelik koşullarının dayatılması bardağı taşırmış durumda.  İşçiler kurdukları fabrika komitesinin kararıyla Hadımköy’de işgale başladılar. Bu aynı zamanda fabrikadaki tüm üretimin durması demek. 11 Şubat öğle saatlerinde fabrika müdürleri de boyunları önde işçilerin yuhalamaları arasında işyerini terk edince tüm kontrol işçilere geçmiş oldu. Güvenlik kameralarını naylonlarla kapatan işçiler, tüm iç ve dış güvenliği de kendileri sağlıyor.

DİSK Tekstil sendikası ise önce TİS görüşmelerinde taşeronun kaldırılması talebine öncelik vermemesiyle ve işgalin ardından da eylemi sahiplenmeyen tavrı nedeniyle işçilerin öfkesini toplamış durumda. İşgalin ardından fabrikaya gelen DİSK Tekstil Şube Başkanı Kazım Doğan, işçilerin talebi ile  sendika yönetimi ile görüşerek eylemi sahiplenmeyen açıklamanın internet sitesinden kaldırılmasını istedi. İşçiler eğer sendika o açıklamayı kaldırmazsa biz kaldırtırız diyerek kararlılıklarını gösterdi. İşçilerin kararlılığı karşısında sendika söz konusu açıklamayı değiştirme sözü verdi. Ayrıca işgal boyunca işçilerin ihtiyaçları da sendika tarafından karşılanacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir