fbpx

Arnavutköy’de ilginç dolandırıcılık hikayesi

Arnavutköy Belediyesi adına sanayicileri arayan şebeke, “Hazırladığımız Sosyal Projemize sizleri de dahil etmek istiyoruz. Bu manada desteğinize ihtiyacımız var” diyerek yüklü miktarda çek aldı.

Şebekeye ödeme yaptıktan sonra dolandırıldıklarını anlayan sanayici şebeke üyeleri ile yeniden irtibata geçerek şebeke adına tahsilat yapan zihinsel engelli bir suçluyu yakalamayı başardı. Polis ekiplerinin dolandırıcılık şebekesinin ele başlarını yakalamak için yaptığı çalışmalar devam ederken konu ile Arnavutköy Belediyesi resmi facebook hesabı ve SMS yolu ile vatandaşları uyardı; “Bizim adımıza sizlerden para sızdırmaya çalışanları derhal emniyet güçlerine bildirin.”

Başkan Yardımcısının adıyla dolandırıldı

Yaklaşık 50 bin lira değerindeki dolandırıcılık hikayesi Hadımköy’de gerçekleşti. Hadımköy’ün önemli sanayicilerinden birini arayan şebeke üyeleri kendilerini Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı olarak tanıttılar. Telefon görüşmesinde Belediye Başkan Yardımcısı olduğunu söyleyen şebeke üyeleri, Arnavutköy Belediyesinin çok büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza atmaya çalıştığından bahsetti. Projeye sanayici ve iş adamlarını da dahil edeceklerini ve bu manada da kendilerinden maddi destek istediklerini söyleyen şebeke üyesine sanayici olumlu yanıt verdi.

50 bin liralık çeki engelliye tahsil ettirdi

Telefon görüşmesi sonucunda söz verilen 50 bin liralık yardım çekini tahsil etmek üzere sözde Belediye personelinden birisini gönderen şebeke üyesine sanayici elden çeki teslim etti. Dolandırıldığını ise ertesi gün adı geçen Belediye Başkan Yardımcısı ile yaptığı telefon görüşmesi sonucunda anlayan Hadımköy’lü sanayici dolandırıcılık şebekesini kendi yöntemlerini kullanarak yakalamaya çalıştı.

Sözde Başkan Yardımcısına ulaşan sanayici, 50 bin liralık bir çek daha vermeyi düşündüklerini söyleyerek Akpınar Organize Sanayii Bölgesinde buluşmak için randevulaştı. Zanlıları yakalamakta kararlı olan sanayici emniyete de haber verdi. Görüşme yerine ise yine engelli olan İbrahim isimli bir şahıs geldi. Polisin kıskıvrak yakaladığı zanlının zihinsel engelli olduğu ve 50-100 liralık harçlıklar karşılığında şebekeye tahsilâtçılık yaptığı öğrenildi.

Şebeke liderine ulaşmak için çalışan Emniyet güçlerinin konu ile ilgili soruşturması devam ediyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Arnavutköy Belediyesi yetkilileri ise daha önceki yıllarda da buna benzer dolandırıcılık olayları olduğuna dikkat çekerek; “Belediyemiz hiçbir kurum ya da şahıstan para talep etmez, projelerimizi kendi öz kaynaklarımızla hazırlarız. Bu manada bu tür olaylarla karşı karşıya gelen her kim olursa olsun ivedi olarak polise haber versin” dediler.

Haber:Haberaktivite

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir