fbpx

Sazlı Bosna Kuruyor…

Kış mevsimine rağmen yağışların yeterli olmaması nedeniyle Sazlı Bosna Barajı’da Kurudu.İstanbul’un Barajlarda Doluluk oranı %33.19 ‘a Düştü Sazlı Bosnada bu orandan nasibini aldı. Sazlıdere Barajı, Arnavutköy, Sazlıdere üzerinde, içme suyu üretmek amacıyla 1991-1996 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.Arnavutköy Hadımköy yolu üzerinde geçerkende bu gölü görmek mümkün . Ne yazık ki bu doğa harikası gölümüz küresel ısınmanın olumsuz etkisinden dolayı günden güne kuraklaşmakta üzerinde yaşayan binlerce belkide milyonlarca canlı gölün kurumasından dolayı yaşamını yitirmektedir. Baraj yıllık 50 hm3’lük içme suyu sağlamaktadır.buda binlerce insanımızın su ihtiyacını karşılamaktadır.Gördüğümüz üzere yaşadığımız iklimler çok değişti o kadar değiştiki kış ortasında yaz, yaz ortasında kış yaşayabiliyoruz bırakın ilçemizi İstanbula kış olmasına rağmen yeterince yağış düşmüyor .
Sıcaklıklar mevsim normallerine inmiyor. Güneş kış ortasında bizi aşırı ısıtabiliyor . ilimizdeki barajların hepsinden su seviyesi %50 lerin altında . Bu ileride susuzluğun kapımızı çalması demek oluyor .Fakat gölümüzün büyük bir bölümü şu günlerde üzerinde su bulundurması gerekirken adeta bir çölü andırırcasına kurumuş ve üzerinde kupkuru toprak bulunmaktadır .bölge insanı ise gölün kurumasından dolayı büyük endişe duymakta. Neden mi ?
Çünkü bölgede yapılan tarımda en büyük su kaynağı bu gölümüzdür. Peki ya neden kuruyor bu gölümüz sadece küresel ısınmadan mı, yoksa bazı insanları çıkarları doğrultusunda gölü bilerek kurutmasından mı? . bu sorunun cevabını herkes farklı şekilde yorumlamakta . Kimileri gölün kurutulup yerine konut geleceğinden bahsediyor ne kadar doğru bilinmez ama umarızki böyle bir çıkar yoktur. Gelelim gölün son hâline şu an gölün büyük bir bölümü kurumuş durumda buda orada yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan insanları çok kötü etkilemekte.
İstanbulda kuraklık ve yağışların yeterli olmaması nedeniyle sazlı bosna barajı kurudu her geçen gün daha da kuruyor, Barajların doluluk oranları azaldı. Önümüz yaz doluluk oranları yeterince yükselmezse yazın İstanbul’lu olarak su sıkıntısı çekeceğiz gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir