fbpx

DPA Türkiye’nin “Dev Projelerini” yazdı

BERLİN

Alman haber ajansı DPA, Türkiye’de son dönemde ardı ardına hayata geçirilen ya da çalışmalarına başlanan önemli proejelere ilişkin yayımladığı haberde, İstanbul’daki 3. havalimanı, Marmaray, üçüncü boğaz köprüsü ile Kanal İstanbul Projesi’ne geniş yer verdi.

DPA’nın yayımladığı haberde, Türkiye’nin, kuruluşunun 100. yıl dönümünde dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almak istediği, bunun için de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dev alt yapı projelerini hızlandırdığı belirtildi.

Bunlardan en iddialısının ise dünyanın en büyüğü olacağı belirtilen İstanbul’un kuzeyinde yapılacak yeni havalimanı olduğu ifade edilen haberde, ‘’Berlin, yeni havalimanın hayalini kurarken İstanbul’da gerçekler ortaya konuluyor. Tüm mega projeler gibi Başbakan Erdoğan bunu da kendi konusu yaptı’’ denildi.

Burada, yılda 150 milyon yolcuya hizmet verileceğine işaret edilen haberde, ‘’Karşılaştırırsak Almanya’nın en büyük dağıtım noktası Frankfurt Havalimanı geçen yıl toplam 58 milyon yolcuya hizmet verdi’’ ifadesi kullanıldı.

Haberde, Türkiye’deki bazı gazetelerin coşkulu bir şekilde yeni havalimanının dünyanın en büyüğü olacağını yazdığını, en son haberlere göre de havalimanının 2018 yılında açılacağı belirtildi.

İstanbul’daki yeni havalimanının inşası ve işletmesi için Türk şirketlerin oluşturduğu bir konsorsiyumun geçen yılın mayıs ayında 22 milyar avroluk teklifle ihaleyi kazandığına işaret edilen haberde, havalimanının Türk Hava Yolları’nın (THY)  da merkezi hizmet noktası olmasının istendiği kaydedildi.

Haberde, Alman hava yolu Lufthansa’nın rakibi THY’nin yüzde 49’unun devlete ait olduğu belirtilerek, THY’nin filosunu ve uçuş ağını hızlı bir şekilde geliştirdiği vurgulandı.

THY’nın büyüme isteğinin ülkenin ekonomik gelişme arzusunun simgesi olduğu ifade edilen haberde, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın Anadolu Ajansı’na bu ayın başında yaptığı açıklamada geçen, “Dünyayı geçtik, havada rakip tanımıyoruz’’ ifadesine yer verildi.

Elvan’ın 2002 yılında Türkiye’den sadece 60 hedefe uçulduğunu, şimdi bu sayının 234’e ulaştığını açıkladığı kaydedildi.

Kıtalar arası ilk tünel: Marmaray  

İstanbul’da yapılan diğer projelere de dikkat çekilen haberde, İstanbul’da geçen yıl 9 yıllık inşaatın ardından İstanbul Boğazı’nın altındaki Marmaray Tüneli’nin açıldığı, bunun kıtalar arası ilk tünel olduğu belirtildi.

Tünelin büyük bir gayretle Başbakan Erdoğan’ın isteğiyle geçen yıl 29 Ekim’de Türkiye Cumhuriyet’inin 90. yıl dönümünde tamamlandığına işaret edilirken, Marmaray ile üçüncü boğaz köprüsü gibi İstanbul’un trafik krizinin önlenmeye çalışıldığı ifade edildi.

Kanal İstanbul da haberde yer aldı

Haberde, İstanbul boğazının yükünü azaltmak için hükümetin boğaza paralel alternatif bir gemi güzergahı planlandığı, bu projenin “Kanal İstanbul’’ olarak adlandırıldığı, 2023 yılına kadar 145 metre eninde ve 25 metre derinliğinde suni bir su yolunun açılmasının istendiği bildirildi.

Başbakan Erdoğan’ın projeyi  ‘’çılgın proje’’ olarak nitelendirdiği, ancak medyada yer alan haberlere göre bu projenin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğinin incelendiği belirtildi.

Üçüncü boğaz köprüsü

Geçen yıldan beri yapımı devam eden ve gelecek yıl açılması planlanan üçüncü boğaz köprüsünün de  büyük bir proje olduğu vurgulandı. Bu köprünün ayaklarının 322 metreyle dünyanın en yüksekleri arasında yer alacağı kaydedildi.

Köprünün üzerinden 8 şeritli karayolu, 2 şeritli tren yolu geçeceği, asma köprünün 59 metre genişliğinde olacağı ve 1408 metrelik uzuluğuyla da Asya ve Avrupa arasında ulaşımı sağlayacağı vurgulandı.

3. havalimanı Alman basınında

Die Welt gazetesi ‘’Mega yapıtlar Erdoğan’ı ölümsüz yapacak’’ başlığını kullanarak yayımladığı haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dizi büyük projeyle Türkiye’yi öne çıkardığı, İstanbul’daki yeni havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olmasının amaçlandığı belirtildi.

Spiegel dergisinin internet sitesinin de ‘’İstanbul’da 22 milyarlık proje: Erdoğan Mega havalimanının temelini atacak’’ başlığıyla duyurduğu haberde, İstanbul havalimanının dünyanın en büyüğü olacağına işaret edildi.

‘’Rhein Neckar Zeitung’’ adlı gazetenin internet sayfası da ’’Mega havaalanı ve Boğaz’da kanal – Erdoğan hayallerini gerçekleştiriyor’’ başlığını kullandığı haberde, İstanbul havalimanının dünyanın en büyük havalimanlarından olacağına dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir