fbpx

Arnavutköy’de Hat Sanatı Kursuna Yoğun İlgi

İlim Yayma Cemiyeti Arnavutköy Şubesi ve Arnavutköy Halk Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdikleri Hat Sanatı kursuna ilgi yoğun oldu.

İlim Yayma Cemiyeti Arnavutköy Şubesi ve Arnavutköy Halk Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdikleri  Hat Sanatı kursuna ilgi yoğun oldu.

İlim Yayma Cemiyetinin Şube merkezindeki sınıflarda gerçekleştirilen ve birçok kişinin katıldığı Hat Sanatı kursu her Perşembe günü 14-20 saatleri arasında görülüyor.  Hattat Mücahit Kılınçer tarafından verilen kursta katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmiyor.

 

İNSANIN SANATI, ALLAH’IN SANATINDAN BİR CÜZDÜR

Görüşlerine başvurduğumuz Hattat Mücahit Kılınçer; “İlim Allah’ın, bütün sanatlar Allah’ındır. Biz, Allah’ın yaratmış olduğu eserlere bakarak eserimizi yapıyoruz, kopya çekiyoruz. Ressam, hattat, yaptığı esere bakıp gururlanıyor, kibirleniyor. Yer gök, dağ taş, kâinat Allah’ın, ona bakarak çiziyorsun ve diyorsun ki bunu ben yaptım. Gerçek sanatçının sanatına bakarak yapıyorsun, gerçek öğreten Allah’tır, her şeyi Allah’tan öğreniyoruz. Burada kimse kendine bir pay çıkaramaz. Çünkü yapılan bütün şeyler mevcut olan şeylerdir, olmayan bir şeyi sadece Allah yapar, yaratır. O bakımdan ilim erbabı olsun, sanatçı olsun, tasavvuf erbabı olsun herkes Allah’tan alıyor, Allah’tan görüyor. Sanatımızı, kültürümüzü geliştirmek için, yaygınlaştırmak için kolaylaştırmamız lazım, insanlara yardımcı olmamız lazım, onlara devamlı şevk azim gayret vermemiz lazım ki sanatlarımızı kültürümüzü tanısınlar, bilsinler. Allahu Teâlâ herkesi derece derece yaratmıştır, herkes ne kadar anlıyorsa o kadar yapar. Şöyle diyorlar: Benim gibi yazmazsan sen hattatlık yapma, benim kadar güzel Kur’ân okuyamıyorsan Kur’ân okuma… Sünnetullahta böyle bir şey yok. Dağlara bakın, kimisi yüksek kimisi alçak. Bir sanatı herkes aynı derecede icra edemez, her birinin yaptığında ayrı bir güzellik vardır” dedi.

hat-sanati-kursu-1

GENÇLERİ AYAKTA TUTAN RUHTUR

İlim Yayma Cemiyeti Arnavutköy Şube Başkanı Mesut Yavuz da Hat sanatına ilginin yoğun olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek; “Şu anda 54 kursiyerimiz var, çoğunluğu bayanlardan oluşuyor, öğretmenlerimiz çok rağbet gösteriyor, kursumuzun sonunda tamamlayanlara Halk eğitim tarafından sertifika da verilecek. Hat sanatı zor bir sanat değil, eli olan gözü olan herkes öğrenebilir. Yaşlıyım, gencim, yapamam diye bir şey yok, herkes yapabilir. Kültür sanat hepimizin; bu sanatı tanımamız, bilmemiz, öğrenmemiz ve genç nesillere öğretmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın yediğine içtiğine önem verdiğimiz kadar ruhuna da önem vermemiz lazım. Gençleri ayakta tutan ruhtur” dedi.

hat-sanati-kursu-3

HAT SANATI NEDİR?

Hat sanatı Hüsn-ü Hat diye bilinir. İslam kültürüne ait bu yazı sanatı ne güzel bir kültür birikimi oluşturmuştur bizlerde. Osmanlı’nın ihtişamlı günlerinde dergâhlar edep okullarıydı. Camilerdeki hat yazılarımız, evlere asılan o güzel hat yazıları hem içeriği hem de mânâ itibariyle anlamı olan yazılardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir