ARNAVUTKÖY EVET PLATFORMUNDAN AÇIKLAMA

0
197
views

Arnavutköy Merkez Camii önünde bir araya gelen platform üyeleri Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Platform adına açıklamayı Platformu Başkanı Evren Gürgür gerçekleştirdi. Gürgür, İstiklal Savaşı döneminde gösterilen mücadelenin şimdilerde ülkemizde de aynı ruh ile devam ettiğinin altını çizdi.

İstiklal Marşı’nın kabul edilme sürecinde yaşananlara vurgu yapan Gürgür, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Bugün 12 Mart 2017, bundan tam 96 yıl evvel, bugün okurken bile yüreklerimizi titreten bağımsızlık bildirgemiz İSTİKLAL Marşı’nın kabul yıl dönümü.

Kurtuluş savaşı döneminde zorlu bir mücadeleye girilmişken, millî eğitim bakanlığı, millî bir marş gereği duymuş ve bunun için 1921 yılında bir şiir yarışması düzenlemiştir. Bu yarışmaya 724 şair eserlerini göndermiştir. Ancak Mehmet Akif Ersoy bu yarışmayı kazanan kişiye para ödülü verileceğinden, başlangıçta yarışmaya katılmak istememiş fakat o dönemin milli eğitim bakanının ısrarı üzerine ödülü almamak şartıyla eserini yarışmaya göndermiştir. Mehmet Akif Ersoy’un “Kahraman Ordumuza”  adlı şiiri yapılan bu yarışmada birinciliği kazanmıştır. 12 Mart 1921’de TBMM’de alınan kararla tüylerimizi diken diken eden bu kahramanlık destanı, kabul edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here