fbpx

Ahilik Haftası ile ilgili basın açıklaması yapıldı

 

Ahilik haftası ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı yapılan basın açıklamaları şu yöndeydi.

 

Ahilik toplumda yaşayan herkesi birbirine yaklaştıran, kaynaştıran, dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir medeniyettir.

 

Ahiler, bir toplumda fertleri birleştiren müşterek kıymetler olmadığında ve bağlar kurulmadığında veya sahip olunan değerler kaybedildiğinde, görünüşteki bütünlüğe rağmen, birligin bozulacağı, toplumun içten içe parçalara ayrılacağı bilincindeydiler.

 

Ahiliğin asıl amacı toplumun top yekün kalkınmasıdır. Ahilik şımarıklığa, israfa, tembelliğe ve miskinliğe karşıdır. Yani maddi zenginlik, manevi zenginlikle birlikte olmalıdır.

 

Ahilik anlayışının öncelendiği bir  toplumda  üretmeden,  çabalamadan ulaşmak mümkün olmadığı gibi, gayri ahlaki bir usulle para kazanma ve zengin olma yolları da kapalı idi. Çalışmak ve  üretmek,  alın  teri  ile kazanmak Ahilikte bir “ahlak” kurah halini almıştı. Bunun için herkesin mutlaka bir mesleği ve işi olmalı idi.

 

Ahi kendi kendine yeterli insan olmalıdır. Kimseye  yük  olmayacak kendi elinin ekmeği ile ayakta kalacak; bununla da kalmayacak ekmeğini herkesle paylaşabilecektir.  Ahilik  halkın  sırtından  geçinenlere,  haksız kazanca, hileli işlere, rüşvete hele hele bir koşeye çekilip tembel tembel oturanlara karşı çıkmış , onlarla miicadele etmiştir.

 

Ahilik  diizeninde,  iş ve  meslek  ahlakını   mecburi   kılan   kurallar geliştirilmiştir. Kendinden önce başkalarını düşünmek ve kollamak,  hak ettiğinden fazlasını istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde “hırs” ve bencillikten uzakta durmak, kendi yeteneğine uygun bir işle meşgul olmak, sanatını mutlaka bir pir’den, üstattan öğrenmek ve birliğin, beraberliğin korunması icin herkese saygı, sevgi göstermek, Ahiliğin mutlaka uyulması gerekli  görülen,  ahlak  ve  gorgü  kurallarını  oluşturuyordu.

 

Günümüzde sağlıksız ortamlarda iş   güvencesi        olmadan          çalışan

Gençleri gördükçe ahiliğin ne büyük bir ihtiyaç olduğunu daha iyi anlıyoruz.

 

Ülkemizde yaklaşık yirmi üç milyon çalışan genç bulunmaktadır. Bu gençlerimize; “Eline, diline, beline sahip olmak” olarak özetlenen Ahilik anlayışını mutlaka öğretmeliyiz.

 

Çalışan genç emeğinin hakkını alın teri kurumadan alabiliyorsa, işveren çalışanın hakkını gözetip onları koruyabiliyorsa; aile, toplum, bir şehir ve tüm ülke adalet ve hak üzerine olduğu için huzurlu, güvenli ve yaşanabilir bir yer olur.

 

Ahilik belirli bir haftaya sıkıştırılarak kutlanacak bir nostalji değildir. Ecdadımızın İslam’dan ve Kur’an’dan beslenerek oluşturduğu bir ticaret medeniyetidir. Bu yüzden 365 gün yaşanmalı ve tüm hayatı kapsamalıdır. Günümüzde ticaret hayatımızda özlediğimiz ve beklediğimiz yaşam biçimidir. Anadolu Gençlik Derneği Çalışan Gençlik komisyonu olarak tüm gençlerimizi “Önce Ahlak ve Maneviyat” ilkemizle çalışmalarımıza katılmaya çağırıyoruz ve işyeri sahiplerine sesleniyoruz;

 

“Bir ülkenin gerçek gücü eğitilmiş gençleridir. Yıllarca yapmış olduğumuz çalışmalarla “Yaşanabilir Bir Türkiye”,”Yeniden Büyük Türkiye” olma ve “Yeni Bir Dünya” kurma gayretlerimiz artarak devam etmektedir. Çalışan gençlerimizin gayretleri ile “Yeni Bir Dünya” sevdamız inşallah gerçekleşecektir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir