fbpx

Üçüncü Köprü Tamam

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu 3. Köprü’nün üzerinde yürüyüş yaptı. İnşaatın sonuna gelinen 3. köprünün son tabliyesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun katılımıyla yerleştirildi.

Köprü Gün Sayıyor
Sayın Cumhurbaşkanım dünyanın gıpta ile izlediği büyük projeleri birer birer gerçekleştiriyoruz. İşte Yavuz Sultan Selim de bu projelerden bir tanesi. 3 yıldan kısa sürede dünyada tamamlanan başka bir köprü yok. Bir güzel yanı da birinci ve ikinci köprüyü yabancılar yaptı, Türk müteahhitleri taşerondu. Bu köprüde ana yükleniciler Türk, taşeronlar yabancı. O zaman Japonlar, İngilizler, Koreliler yapardı biz onlara hizmet ederdik, şimdi Türk yükleniciler yapıyor onlar da alt yüklenici olarak hizmet veriyor. Bu da Türkiye’nin yol aldığı mesafeyi gösteriyor. Köprümüz gün sayıyor, İnşallah Ağustos ayının sonunda açılışını yapacağız, hayırlı uğurlu olsun.

3

Davutoğlu: Teşekkürü Borç Biliyorum
Bugün bir gurur tablosuyla karşı karşıyayız. Bu projelere öncülük eden sayın Cumhurbaşkanımıza milletimiz adına teşekkürü borç biliyorum. İstanbul için tarihi bir gün. Aziz İstanbul bu köprüyle birlikte üzerindeki önemli yüklerden birisini atmış olacak. Böylece İstanbul yeryüzünün üstünde üç köprüyle, yerin altında Avrasya, Marmaray ve ayrıca Melen’i dahil edersek altı kez iki kıtayı birleştirmiş olacak. Ülkemiz için bir iftihar projesi. Bu yatırımlara ara vermeden iskikrar içinde sürdüren tek ülke Türkiye. Dünya çapında gerçekleştirdiği projelerle, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle dünya gündemine pozitif bir şekilde bir kez daha damgasını vuruyor. Birileri tahrip ederken biz inşa ediyoruz. İnşallah yepyeni projelerle Cumhuriyetimizin 100. yılına gururla, vakarla gireceğiz. Asya ile Avrupa’yı birleştiren dünya ölçeğinde bir ilk niteliği taşıyan köprüden bahsediyoruz. Bizim milletimizde Asya ile Avrupa arasında yay gibi gerilen büyük devletleri kurmuş tarihe mührünü vurmuş bir millet. Milletimiz bugün kendi mühendisi, işçileriyle bir kez daha iki kıtaya mührünü vuruyor. Allah bu mührü daim eylesin. Bu köprüden geçen her yolcunun inşallah menzile sağlık ve huzurla ulaşmasını temenni ediyoruz.

2
Erdoğan: Birileri Olmaz Diyordu
Özellikle de Dünya Kadınlar Günü’nün hemen öncesinde böyle bir İstanbul için yıldız diyebileceğim projenin son tabliyesi koymanın onurunu yaşıyoruz. Hayırlısı olsun. 29 Mayıs 2013’de temeli attığımız gün birileri ‘olmaz canım’ diyordu. Hele hele Gezi olaylarında, ‘bu iki tane beton yığınıyla kalır’ deniyordu. Bunlar buralara kadar zahmet edip geldiler, denizde gösteriler yaptılar. Biz Avrupa ile Asya’yı Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle birleştireceğiz. Bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak. Sağ tarafımız Karadeniz. Boğaz’dayız, Marmara’ya açılıyoruz. Böyle bir yerde büyük düşünenler böyle projeleri gerçekleştirirler. Dünyanın asma köprüler içerisinde en geniş dört gidiş, dört geliş, iki de hızlı trenle ilgili raylı sistemin olduğu böyle bir proje yok. Tabii asma köprü olarak bu uzunlukta bir başka köprü de yok. Bunlar bizim iftihar vesilemiz. İnşallah Ağustos ayı olarak Ulaştırma Bakanımız bize ifade etti. Artık Ağustos ayında bütün viyadükleriyle herşeyiyle tamamlanıp hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz.

Avrasya Tüneli de Tamamlanıyor
Gerek Marmaray projesinde başarı, şu ana kadar 130 milyon yolcu Marmaray’dan geçmiş bulunuyor. Avrasya Tüneli de tamamlanıyor. Onun bitişi de bu yıl sonu olacak. Böylece artık bizim Avrupa Asya arasında gidiş-gelişlerimizde bir rahatlama meydana gelecek. Bir de Körfez geçişiyle ilgili İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indiren proje dev projedir. Oradaki köprü aynı şekilde hızla devam ediyor. Onun da bu ay sonu birleştiğini bakanımız söylüyor. Bütün bunlar Başbakanımızın ifade ettiği gibi gönülleri birleştirmenin ötesinde bize olayları düşünürken hem işin ekonomik boyutunu düşünüyoruz. Bütün nakliye olaylarındaki maliyetlerin düşüşü, bir diğer yandan kaza risklerini ciddi manada düşürüyoruz. Çünkü tarihimizdeki trafik kazalarındaki durumları düşünün. Bütün bunlarla biz her şey insan için demiştik. Önce insan demiştik. Hamdolsun artık bunları teker teker gerçekleştirmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz. Bugün son tabliyenin hem kaynağını atacağız. Süratle Ağustos ayının hazırlıklarının içerisine hep beraber girmiş olacağız. Ben emeği geçen gerek Başbakanımız, Bakanlarımız, mimar, mühendis, işçi, yüklenici firmaların bu işi sıkı tutuşundaki gayretine özellikle şahsım milletim adına çok çok teşekkür ediyorum, Allah kendilerinden razı olsun diyorum. Çekeceğimiz besmele ile bu kaynak hayırlısı olsun diliyorum.
Cumhurbaşkanı Köprü İşçilerine İkramiye İçin Talimat Verdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprü işçilerine müjde verdi. Her çalışan işçiye 3 bin lira ikramiye verilmesi yönünde talimat verdi. İşçiler Erdoğan’ı coşkulu bir şekilde alkışlayarak teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir