‘Yanındayız Derneği’ Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Sağlamak İçin Kuruldu

0
254
views

Sanat ve iş dünyasından 40 erkek, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve her türlü cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele etmek için ‘Yanındayız Derneği’ni kurdu. Kurucu başkanı kadın,  kurucu üyelerinin tamamı erkeklerden oluşan dernek, yapılan tanıtım toplantısıyla faaliyete geçti.

DHA’nın aktardığına göre, kurucu başkanı kadın, kurucu üyelerinin tamamı erkeklerden oluşan dernek, Türkiye’de tam eşitlik sağlanması için erkekleri hedef alan çalışmalar yaparak toplumsal cinsiyet eşitliğindeki dönüşümü hızlandırmayı amaçlıyor. Tanıtım toplantısında derneğin kuruluş hikayesini ve hedeflerini anlatan Yanındayız Derneği başkanı Nur Ger, cinsiyet eşitliği için çalışan erkekler olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Yıllarca bu ülkenin kadınları, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde yalnız bırakılmaktan haklı olarak şikayet etti. Artık bu durum değişiyor, cinsiyet eşitliği için ayağa kalkan, sesini yükselten, ‘yanınızdayız’ diyen erkekler var. Ağırlıklı olarak erkekler tarafından kurulan Yanındayız Derneği  Türkiye ile tanışıyor. Bizlerin hedef kitlesi erkekler, değişimin erkeklerden başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yoldaki eşiği erkekler olmasaydı çok daha zor atlatırdık diye düşünüyorum. Aslında mesele yaratan erkekler ellerini taşın altına koyup, bir arada olmadıkları zaman çözüm olmayacağını düşündüğümüz için erkeklerden erkeklere diyoruz.”

Toplantıda konuşan Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet C. Dördüncü ise cinsiyet eşitsizliğinin nedeninin erkekler olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

“Türkiye toplumunda cinsiyet eşitliğin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum. Bu konuda birtakım çalışmalar yapmayı borç biliyorum. Bence eğitimden kaynaklanan çok önemli sorunlar var. Derneğimiz öncelikle şiddete karşıtlık söz konusu. Ama yapılacak çok iş var. Toplumdaki cinsiyet eşitsizliğinin sebebi erkekler, o yüzden önce kendimizi düzeltmeliyiz, eğitmeliyiz.”

Gazeteci Murat Yetkin ise, “Bizim çabamızda ki hedef hemcinslerimiz, değişmeliyiz ki toplum da daha eşitlikçi bir yere gitsin. Yasa değişmeden kafa değişmez. Şiddetin bence üç şekli var, ilki fiziksel şiddet, ikincisi ne kamu da ne özel sektörde yönetici konumlara kadınları getirmeme bu da şiddet türüdür. Üçüncüsü de bu şiddete sessiz kalmaktır. İşte biz bu yüzden ‘sessiz kalmayalım, yanındayız’ dedik. Olay budur” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here