Boğazköylülerin İftara Katılmayacağı Endişesi İftar Alanını Değiştirtti

0
56
views

Yaklaşık iki hafta önce Boğazköy İstiklal Mahallesi’nde yaşanan hafriyat kamyonu faciasında hayatını kaybeden 56 yaşındaki Ali Önlem için mahallenin gençleri iftar programı düzenledi. Aynı gün aynı yerde Arnavutköy Belediyesi de iftar programı düzenleyecekti. Ancak Boğazköylüler, son yaşanan kaza ve öncesinde hafriyat kamyonları çilesine karşı ilgisiz davranışı gerekçesiyle belediyenin düzenlediği iftar programına katılmama kararı aldı. Tepkiyi haber alan belediye, daha önce “Boğazköy Köy İçi” olarak belirlediği iftar programı alanını değiştirerek, köy içi dışında başka bir alana taşıdı.

BOĞAZKÖYLÜLER “YETKİLİLER BİZLERİ SAHİPSİZ BIRAKTI”
Hafriyat kamyonlarının geçiş yolu olarak kullandığı Boğazköy medyada, gençlerin protesto eylemleri ve kamyonların geçişine izin vermeyerek yaptığı eylemlerle adını duyurmuştu. Yaklaşık iki hafta önce dikkatsiz bir hafriyat kamyonu sürücünün hatası sonucu, feci şekilde can veren Musa Önlem için Boğazköylü gençler bir iftar tertip etti. İftar öncesi gazetemize görüşlerini açıklayan Boğazköylüler, yetkililerin ilgisizliğinden şikayet etti. Semih Ö. İsimli genç gazetemize, “Senelerdir biz burada bu hafriyat kamyonlarının işkencesinden bıktık. En son bir canımız gitti. Defalarca tehditleri göze alarak engeller koyduk. Bu gece Ali abimiz adına bir iftar tertip ettik. Belediyede bugün burada iftar programı düzenleyecekmiş. Gelip bayrakları asmışlar, sonra kendiliğinden bayrakları vesaire toplayıp iftarı iptal etmişler. Bizler Boğazköylüler olarak bu iftara gitmeye düşünmüyorduk. Çünkü bugüne kadar bizim burada çektiğimiz çileye ilişkin belediyeden tek bir yetkili gelip halimizi sormadı. Biz sözlü yada fiili hiçbir müdahalede bulunmadık” şeklinde konuştu. Kazada ölen Ali Önlem’in akrabası Oğuz E.’de, “Bu kamyon meselesi yüzünden bir arkadaşımız silahla yaralandı. Ancak ne belediye ne kimse bizlere sahip çıkmadı. Muhtarımız bile bizlere sahip çıkmadı” dedi. Boğazköylü Mustafa Ö.’de tepkisini, “Biz iki senedir bu kaza ihtimalini her an yaşıyoruz. Ve sonunda beklenen kaza oldu. Ali kardeşimizi kaybettik. Bize bugüne kadar sahip çıkılmadı. Belediye de Boğazköylü meclis üyemiz dahi bizlere sahip çıkmadı. Biz bunları unutmayacağız. Ve gereken tepkimizi demokrasi içerisinde göstereceğiz” diyerek dile getirdi. Boğazköylü gençlerin organize ettiği iftar yemeği, ölen Ali Önlem için yapılan duanın ardından sona erdi.

BOĞAZKÖY NİHAYET NEFES ALACAK
İki yıldır Boğazköylülere kan kusturan hafriyat kamyonu terörü nihayet sona erecek. Arnavutköy Gazetesi’nden Kerim Güney’in haberine göre, hafriyat kamyonları için yeni güzergah yol çalışmasında sona gelindi. Haberde ayrıca yolu yapan yüklenici firma yetkilisinin ifadesine yer verilerek, “Çeşitli sebeplerden dolayı inşaat süresinin uzaması halkımızın en büyük sorunu haline gelmişti. Yapımına başlanan bin 300 metrelik yolda köprü ve viyadük çalışmalarımız oldu. Nihayet projemizde sona gelindi. İnşallah 10 gün içerisinde yolu hizmete açıp kamyon trafiğini mahalle merkezinden kurtaracağız” denildi.

Kaynak: Mustafa Teke / Arnavutköy Medya Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here