Arnavutköy Belediyesin’den ‘Tekne Orucu’

0
59
views

Anadolu’da eski ve köklü bir gelenek olan ancak zamanla unutulmaya yüz tutmuş ‘tekne orucu’, bu yıl Arnavutköy Belediyesi tarafından 2’inci kez hayata geçirildi.
Arnavutköy Belediyesi tarafından on bir ayın sultanı Ramazan ayının ilk gününde miniklerin ibadetlere karşı yakınlaşmasını ve küçük yaşlardan itibaren orucu tanımaları sağlamak amacıyla tekne orucu tutan çocuklar için iftar yemeği düzenlendi. Çocukları küçük yaşlardan itibaren oruca alıştırmak amacıyla düzenlenen “çocuk iftar programında”, çok sayıda çocuk, öğle ezanıyla oruçlarını açtı. Çocuklar, öğle ezanına kadar tuttukları oruçlarını açmadan önce kukla ve Hacivat Karagöz gösterileriyle doyasıya eğlendi. Ardından ezanın okunmasıyla dualarını eden çocuklar oruçlarını açtı. Etkinlikle oruçlarını açan çocuklara şerbet ve pamuk şeker ikramı da yapıldı.
“Unutulmuş bir geleneğimizi canlandırdık”
Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın katıldığı etkinlikte çocuklar hem birlikte iftarlarını açtı hem de birbirinden renkli gösterilerle doyasıya eğlendi. Başkan Baltacı’nın yakından ilgilendiği çocuklar, hep birlikte iftar yapmanın mutluluğunu yaşadı. Çocuklar açısından eğlenceli bir gün olduğunu belirten Başkan Haşim Baltacı: “Unutulmuş bir geleneğimizi canlandırmak, onları çocuklarımıza anlatmak, hatırlatmak ve yaşatmak adına böyle bir çalışma gerçekleştirdik. Geçen yıl da böyle bir etkinlik yaptık. Bu etkinlikle oruç ibadetini onlara tanıtmayı, büyüklerin yaptığı bu ibadetin ne anlama geldiğini anlamlarını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here