fbpx

Müteahhitlerin gözü Arnavutköy’de

İstanbul’da inşaat ve kentsel dönüşüm alanlarının iyice daralmasından sonra TOKİ ve müteahhitler gözünü Arnavutköy ve Çatalca’ya çevirdi. TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde İstanbul’da yeni alanların açılması ve metrekaresi 2 bin 500 liraya ev satılması planlanıyor.

Dar ve orta gelirli vatandaşın konut talebi sürerken, üretim ve stok lükste birikiyor. Bu durumun inşaat sektöründeki en önemli sorun olduğuna dikkat çeken Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, her kesimden herkesin  uygun fiyatla ev alabileceği bir formül önerdi.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile 12 müteahhitin geçtiğimiz haftalarda bir araya geldiğini belirten Uyan, “İstanbul’da ev talebinin yüzde 70-80’i dar ve orta gelirlide ama arsa maliyeti nedeniyle bunu yapamıyoruz. Biz diyoruz ki plan yetkisi olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ya da yerel yönetim özel sektör ile işbirliği yapsın. Hadımköy, Çatalca gibi alanlarda tarla vasfında metrekaresi 70-100 liraya alanlar var. Terk alanlarla birlikte bunun metrekaresi 150 liraya gelir. Bin 100 lira da inşaat maliyeti. Toplam maliyet metrekare başına bin 350 lira olur. Bu alanlar ihale edilir. Metrekaresi 2 bin 500 liraya satılırsa 1150 liralık kâr var. Bunun bir kısmını inşaatçı alır, bir kısmını TOKİ. TOKİ bu kaynakla bölgeye altyapı ulaşım yatırımı yapar. Hatta bu formül ile metrekare fiyatını 2 bin liraya da çekmek mümkün” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir