fbpx

Üçüncü Havalimanı’nın kredisi imzaya hazır

Bir s526631üredir bu sayfalarda İstanbul’da yapımına başlanan Üçüncü Havalimanı’nın finansmanına yönelik çalışmalardaki gelişmeleri sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu hafta da devam edeceğiz.

Bankacılardan elde ettiğimiz bilgilerin yanı sıra, konsorsiyumda yer alan Limak Grubu’nun başkanı Nihat Özdemir ile yayın yönetmenimiz Talat Yeşiloğlu konuştu. Nihat Özdemir, proje finansmanı için kredi sözleşmesinin imza aşamasına geldiğini söyledi. Özdemir, “Kredi görüşmeleri bitmek üzere ama biz onları beklemeden çalışmaya başladık. Bu proje için 300 milyon Euro’luk makine, ekipman aldık. Ekiplerimiz dört aydan beri geceli gündüzlü çalışıyor” diyor.

Proje finansmanı için bankaların özkaynak koşulu için de değerlendirmelerde bulunan Özdemir. şunları söylüyor: “Konsorsiyum üyeleri olarak özkaynak konusunda hiçbir sıkımımız yok. îş makineleri için yaptığımız yatırım da bunun göstergesi.” iş dünyasında konsorsiyum üyeleri arasındaki hisse oranlarının değişebileceğini ilişkin söylentiler için de net konuşan Özdemir, “Bu işe beş grup eşit hisseyle girdik. Ortaklık yapımızla ilgili hiçbir değişiklik yok. Olursa da ben karşı çıkarım” diyor. Bankacılardan cuma günü itibariyle edindiğimiz bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle grubun proje için yaptığı makine ve ekipman yatıranlarının 150 milyon Euro’sunun Yapı Kredi Leasing tarafından finanse edildiği bilgisine ulaştık. Yine 50 milyon Euro’luk kısım da iki hafta önce Halk Leasing tarafından finanse edildi.

Uzun vadeli proje kredisinin ayrıntılarına gelince… Edindiğimiz bilgiye göre, kamu bankalan 3 milyar Euro civarında destek sağlayacak. Yapı Kredi ve Denizbank, 500’er milyon Euro ile konsorsiyumda yer alacak. Garanti Bankası 300 milyon Euro ile konsorsiyuma katılırken, Fînansbank’ın da 300 milyon Euronun bir miktar üstünde bir tutarla kredi desteği sağladığı söyleniyor. Bu dununda kamu bankalarının 3 milyar Euro’luk kredi desteğinin yanı sıra özel bankalardan 1.6 milyar Euro civarında kaynak sağlanacağı ortaya çıkıyor. Anımsanacağı üzere, proje kredisi için konsorsiyum liderliğini üstlenen Ziraat Bankası’nın genel müdürü Hüseyin Aydın, önceki hafta Ekonomist’e yaptığı özel açıklamada, “Şimdilik yabancı bankalar yok ama imzalar atıldıktan sonra onlar da prefinansman sağlayacaktır” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir