Türkiye’de 2015 Böyle Geçti

0
193
views

2015 yılının sonlarına gelirken, Türkiye’de yaşanan pek çok önemli gelişme ülke gündemine damgasını vurdu.

2015’in ilk günlerinde, Paris’te Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yönelik silahlı saldırıda 12 kişinin hayatını kaybetmesi Türkiye’de de büyük yer edindi. Paris’te Charlie Hebdo saldırısını kınamak ve terörle mücadelede dayanışma mesajı vermek  amacıyla yapılan yürüyüşe Başbakan Davutoğlu da katıldı.

“Paralel Devlet Yapılanması” Operasyonları Hız Kazandı

“Paralel Devlet Yapılanması” operasyonlarının hızlandığı ocak ayında, “Kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiği” iddiası ile “Paralel Yapı” operasyonu başlatıldı. Devlet büyüklerine ait olan 31 kriptolu telefonun 363 kez dinlendiği belirlenen operasyonda, eski TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ve eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu’nun da aralarında olduğu 5 kişi tutuklandı.

Cumhurbaşkanlığı hizmet birimlerinin Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne taşınma işlemlerinin tamamlandığı, Çankaya Köşkü girişindeki “Cumhurbaşkanlığı Forsu”nun kaldırıldığı ocak ayında, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın ölümü sebebiyle de bir günlük “Milli yas” ilan edildi.

“Şah Fırat Operasyonu” Düzenlendi

Şubat ayında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki tek toprağı olan Suriye’nin Halep kenti sınırları içindeki Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi’ndeki kutsal emanetlerin taşınması için “Şah Fırat Operasyonu” düzenlendi.

Özgecan Aslan Cinayeti Büyük Tepki Çekti

Mersin’in Tarsus ilçesinde, 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesi Türkiye’de büyük tepkilere sebep oldu. Aslan’ın, bindiği dolmuşun şoförünün tecavüz girişimine direndiği için öldürüldüğü ve cesedinin yakılmaya çalışıldığının ortaya çıkmasından dolayı Türkiye genelinde protestolar düzenlendi, “idam cezası geri gelsin” tartışmaları yaşandı.

Yaşar Kemal Hayatını Kaybetti

Türk edebiyatı, şubat ayının son gününde yazar Yaşar Kemal’i kaybetti. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türk yazar olan Kemal, tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayatını kaybetti.

 

Savcı Kiraz Teröristlerce Katledildi

Mart ayında, İstanbul Adliyesi’nde, Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz, teröristler tarafından 8 saat boyunca rehin alındı ve olay, odadan silah sesleri gelmesi ve özel harekat polislerinin operasyonuyla son buldu. İki teröristin cansız olarak ele geçirildiği operasyondan sonra ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Kiraz, hayatını kaybetti.

KPSS’de Usulsüzlük Soruşturması

KPSS’de usulsüzlük iddialarına dair soruşturmanın başladığı mart ayında, gazeteci Mehmet Baransu da “Balyoz” planı davasında yargılanan bazı sanıklara “kumpas” kurulduğu iddiasına dair soruşturma kapsamında tutuklandı.

İddianamede İlk Kez Fetullahçı Terör Örgütü İfadesi Yer Aldı

“Paralel Yapı”ya dair yürütülen soruşturmalar nisan ayında da devam etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “devleti itibarsızlaştırıp iş yapamaz hale getirmek” algısı oluşturmak suçlamasıyla 4’ü polis 7 kişi için açılan davanın iddianamesinde ilk kez “Fetullahçı Terör Örgütü” ifadesi kullanıldı. Sözde “Kudüs Ordusu Terör Örgütü” adlı soruşturmada usulsüzlük yapıldığı iddialarına dair “Paralel Yapı”ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 17 muvazzaf asker tutuklu yargılandı.

Kayahan Hayatını Kaybetti

Türkiye, 2015 yılında usta bir müzisyenini daha kaybetti. Besteci, söz yazarı ve yorumcu Kayahan, 66 yaşında hayatını kaybetti. “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz” diyerek çok fazla aşk şarkısı besteleyen Kayahan, yüzlerce kişinin katıldığı cenazeyle son yolculuğuna uğurlandı.

HSYK Savcılar Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç’i meslekten ihraç etti

HSYK’nın, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl’ü meslekten ihraç ettiği mayıs ayında, Adana ve Hatay’da MİT’e ait tırların durdurulmasına dair soruşturmada gözaltına alınan eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Çokay ve eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bağrıyanık ile savcılar Takçı, Şişman ve Karaca tutuklandı.

‘Balyoz Planı’ Davasında Tüm Sanıklar Beraat Etti

“Balyoz Planı” davasında, tüm sanıkların beraatına yönelik kararın gerekçesinde, sanıkların cezalandırılmasında hükme esas alınan dijital delillerin sahteliğinin kesin olarak belirlendiği açıklandı.

ATAK Helikopteri Terörle Mücadele Görev Aldı

Milli üretim ATAK helikopterlerinin ilk kez terörle mücadele harekat bölgesinde görev almaya başladığı mayıs ayında, tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye 7 Haziran’da Sandık Başına Gitti

Türkiye, 7 Haziran’da milletvekili genel seçimi için sandığa gitti, seçim sonucunda AK Parti 258, CHP 132, MHP ve HDP 80’er milletvekili çıkardı. 13 yıldır tek başına iktidar olan AK Parti’nin, hükümeti tek başına kurmak için yeterli vekil sayısına ulaşamamasından ötürü koalisyon senaryoları gündeme geldi.

Süleyman Demirel Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin siyasi hayatına damgasını vuran 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefat ettiği haziran ayında, Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda HDP’nin seçim mitingi esnasında düzenlenen bombalı saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi ise yaralandı.

Suruç’ta Terör Saldırısı

Hükümet kurma çalışmaları ile başlayan temmuz ayında terör saldırılarıyla, gündem değişti, Suruç’ta 20 Temmuz’da Kobani’ye yardım için toplananları hedef alan canlı bomba saldırısında çoğunluğu genç olmak üzere 34 kişi hayatını kaybetti, aynı gün Adıyaman’da teröristlerin ateşi sonucu Uzman Onbaşı Müsellim Ünal şehit oldu, 22 Temmuz’da Şanlıurfa Ceylanpınar’da ise iki polis evlerinde uyurken teröristler tarafından şehit edildi.

DAEŞ, PKK, DHKP-C Terör Unsurlarına Yönelik Operasyon Başlatıldı

Diyarbakır’da trafik kazası tutanağı hazırlayan bir polisle Kilis’te Suriye tarafından DAEŞ kontrolündeki bölgeden açılan ateş sonucu bir astsubayın şehit olduğu 23 Temmuz’u 24 Temmuz’a bağlayan gece, Suriye’deki DAEŞ hedefleri Türk Silahlı Kuvvetlerince vuruldu, Türkiye çapında DAEŞ, PKK, DHKP-C unsurlarına karşı binlerce polisin katıldığı kapsamlı bir operasyon başlatıldı.

İstikşafi Görüşmeler Yapıldı

Türkiye’de temmuz ayının ikinci önemli başlığı, koalisyon görüşmeleri oldu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu, 13 Temmuz’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi, ülkede 16 yıl sonra ilk defa hükümet kurulması için koalisyon görüşmesi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seçimin Yenilenmesi Yetkisini Kullandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “silahlar bırakılıp gömülünceye kadar terörle mücadelenin süreceği” mesajını verdi, “Çözüm Süreci buzdolabındadır” dedi.

Koalisyon kurma çabalarının yaşandığı ağustos ayında, hükümet kurma sürecinin olumsuz tamamlanmasından sonra Türkiye tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanı, seçimin yenilenmesi yetkisini kullandı.

Yeni Seçim Tarihi 1 Kasım

Yeni seçim için 1 Kasım tarihi belirlendi ve Türkiye’yi seçime götürecek Geçici Bakanlar Kurulu oluşturuldu.

Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar getirildi.

Terör örgütü mensupalarının saldırıları sonucu bir gün arayla Dağlıca’da 16 askerin, Iğdır’da ise 13 polisin şehit olduğu Eylül ayında, Türkiye genelinde terör lanetlendi. Protesto gösterileriyle yükselen tansiyon, siyasilerin itidal çağrılarıyla düştü.

Aylan Bebeğin Ölümü Dünyanın Göçmen Krizine Bakışını Değiştirdi

Eylül ayı başında, Bodrum ilçesinde kaçakları taşıyan botun batmasıyla hayatını kaybeden 12 kişiden, 3 yaşındaki Suriyeli Aylan bebeğin cesedinin Bodrum kıyılarına vurması, dünya gündemini birden bire değiştirdi. Olayda, annesi ve kardeşiyle boğularak hayatını kaybeden 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran cesedinin fotoğrafının çekilip yayılması, dünyanın göçmen krizine bakışına başka bir yön verdi.

Mina’da İzdiham

Ayrıca Eylül ayında Mekke’de yaşanan vinç kazasında 4’ü Türk, hacı adayı 110 kişinin hayatını kaybetmesi ve 238 kişinin yaralanmasından 13 gün sonra Mina’da izdiham yaşandı. İzdihamda 4’ü Türk, 753 kişinin hayatını kaybettiği, 887 kişinin yaralandığı açıklandı.

Ankara Garı Önünde Patlama

Türkiye 2015’in ekim ayında, tarihinin en büyük terör olayıyla sarsıldı. Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için Ankara Garı’nda toplananların arasında üç saniye arayla patlayan iki bomba, 103 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına sebep olurken seçim çalışmaları durdu, ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

Sanat Camiasında Yaprak Dökümü

Sanat camiasında yaprak dökümünün yaşandığı 2015 yılının 10. ayında, usta oyuncu Levent Kırca, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Tomris İncer, Türk sinemasının başarılı yönetmenlerinden Memduh Ün, Yeşilçam’ın emektar oyuncularından Sırrı Elitaş ve Yılmaz Köksal’ın yanı sıra gazeteci-yazar Çetin Altan hayatını kaybetti.

AK Parti tek başına iktidar oldu

Türkiye, kasım ayında 7 Haziran seçiminden beş ay sonra yeniden sandığa gitti. AK Parti, 317 milletvekili çıkararak tek başına hükümet kurma çoğunluğunu elde etti. Meclis’te CHP 134, HDP 59 ve MHP 40 sandalye kazandı.

Türk Hava Sahasını İhlal Eden Rus Savaş Uçağı Vuruldu

Türkiye Cumhuriyeti’nin 64. hükümetinin kurulduğu 24 Kasım’da, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının Türk jetlerince vurulması, stratejik ortak olan iki ülkenin ilişkilerini farklı bir boyuta getirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Türkiye’nin DAEŞ’ten petrol aldığı iddiasına Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir şey ispat edildiği anda ben bu makamda durmam ama Sayın Putin’e diyorum, ‘Sen o makamda durur musun?” yanıtını verdi.

Diyarbakır Baro Başkanı Elçi Terör Saldırısında Hayatını Kaybetti

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin, Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklamasından sonra gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybetmesi, Türkiye genelinde tepkilere sebep oldu. Saldırıda polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur da şehit oldu.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, gazetede, MİT’e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdikleri gerekçesiyle haklarında yürütülen soruşturmada tutuklandı.

G20 Liderleri Antalya’da bir araya geldi

Dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip 20 ülkesinin liderleri, kasım ayında Türkiye’de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğindeki zirveye ABD Başkanı Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin, Suudi Arabistan Kralı Salman’ın da aralarında bulunduğu G20 liderleri, davetli ülkelerin devlet veya hükümet başkanları katıldı. Paris’teki terör saldırısının ardından yapılan zirvenin odak noktasını terörle mücadele oluşturdu. Zirvenin ardından yayımlanan bildiride liderler terörle mücadelede iş birliği vurgusu yaptı.

Türk-Rus İlişkileri Gündem Oldu

Yılın son ayında, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından gerginleşen Türk-Rus ilişkileri gündemde önemli yer tuttu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’nin DAEŞ’ten petrol aldığı iddialarına yanıt verilirken, Rus gemisinin boğazdan geçişi sırasında omzunda füze bulunan bir askerin fotoğraflanması da tartışmalara yol açtı.

Nobel sahibi Prof. Dr. Sancar Ankara’yı Ziyaret Etti

Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar Ankara’ya geldi. Erdoğan ve Davutoğlu ile görüşen, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı ziyaret eden Sancar, Nobel Ödülü ile madalya ve sertifikasını, Anıtkabir’de sergilenmek üzere Orgeneral Akar’a teslim etti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin, Ankara’ya gelerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüştüğü aralık ayında, Türkiye’de, çoğunluğu kadın, 2 milyon 407 bin Suriyeli mülteci bulunduğu açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here