fbpx

Arnavutköy’de Kar yağışı Başladı

İstanbul Arnavutköy’de beklenen kar yağışı başladı. Meteoroloji genel müdürlüğü İstanbul için  31 Aralık gecesi Kar yağışının olacağını bildirmişti. Fakat Kar yağışı İstanbul’a erken giriş yaptı Başta Arnavutköy olmak üzere bazı ilçelerde de  kar yağışı başladı.

METEOROLOJİ BÖYLE UYARDI
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun batı bölgelerinde başlayan yağışların, bu gece saatlerindeMarmara ile Batı Karadeniz’in iç  kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceğinin tahmin edildiğini  bildirdi.
Kar yağışı, yarın Marmara,  Batı Karadeniz, Kuzey Ege, Eskişehir ile Ankara’nın kuzey ilçelerinde; Çarşamba  ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde Marmara, Batı Karadeniz’in iç kesimleri,  Kuzey ve İç Ege ile Eskişehir ve Isparta çevrelerinde görülecek.

KAR GELİYOR
Meteoroloji Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Ahmet Köse, Avrupa’da Fransa, Belçika, Almanyagibi birçok ülkede etkili olan kar  fırtınasının bu akşam ve geceden itibaren Türkiye’ye ulaşmasının beklendiğini  dile getiren Köse, şunları kaydetti:
“Trakya’da yoğun kar yağışları bekliyoruz. Bunun yanı sıra Bilecik,  Düzce, Bolu, Abant,Kartalkaya’da kar yağışları kuvvetli olacak. İstanbul’da ise  Çatalca, Binkılıç, Istrancalar,Arnavutköy, Beykoz’un köyleri, Sarıyer’in yüksek  kesimleri, Aydos, Kartal’ın yukarı kesimlerinde kar örtüsü bekliyoruz.
Şehir merkezinde de sıcaklıklar 2 derece daha soğursa kar yağışı görülebilir. Şehir merkezinde kar yağışı karla karışık yağmur şeklinde, sulu kar  olarak görülecek. Ancak rüzgar karayele dönüp sıcaklıkları 2 derece daha  düşürürse şehir merkezinde de kar örtüsüyle karşılaşabiliriz.

 

YARIN Sabah…
Yağış, yarın sabahın ilk saatlerinden itibaren kuvvetli  poyrazla birlikte karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak ve gün boyu  etkisini sürdürecek. İstanbul’daki kar yağışının, Çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren  tekrar karla karışık yağmura dönüşmesi bekleniyor.
Yarın görülecek kar yağışları, kuvvetli poyraz ile Marmara’nın güney  ve doğusu (Çanakkale,Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli ve Sakarya),  Batı Karadeniz’in iç kesimleri (Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu ile Zonguldak,  Bartın ve Sinop’un iç kesimleri ) ile Eskişehir veKütahya çevrelerinde yer yer  yoğun olacak.
İBB KAR ALARMINA GEÇTİ
İBB’den yapılan yazılı açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM Meteoroloji biriminin hava tahmin raporlarına göre; İstanbul bu gece yarısından sonra kar yağışı ve fırtınanın etkisi altına girecek. İstanbul’da yarın öğleden sonra hava sıcaklığının hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Sabah ilk saatlerden itibaren rüzgarın 70-90 km/saat eseceği, yağışın karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı belirtildi” denildi.
“TUZ VE SOLÜSYON DEPOLANDI”
Açıklamada alınan önlemlerde şöyle açıklandı:  “İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 80’i 1’inci öncelikli olmak üzere 308 güzergâhta yaklaşık 4 bin km uzunluğundaki yol ve meydanlarda kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmaları tamamlandı.  Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri 2014-2015 kış sezonu için aralarında Kar Kaplanının da olduğu 1028 araç ve iş makinesi, 4 bin 815 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi depolarında 209 bin ton tuz hazır bekletiliyor. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 64 ayrı noktada ise 1.385 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde ise saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tüm birimler ile ihtiyaç halinde hizmet veren şirketlerden araç ve personel desteği sağlanacak.”

“İFTAİYEDEN 1058 PERSONEL”
“AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet (Hızır güç) 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 1.058 Personeli ile katılacak. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı;Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 223 Personel ve 38 araç ile kış mücadele çalışmaları yapacak.
Atık Yönetimi Müdürlüğü; 613 Durak, 207 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 616 Personel ve 71 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 147 Traktör kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.”

“METROBÜS YOLU SÜREKLİ ULAŞIMA AÇIK BULUNDURULACAK”
“AKOM’da Zabıta Daire Başkanlığı, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İsfalt, Trafik Müdürlüğü, sağlık Daire Başkanlığı, Beyaz Masa, BEDAŞ, AYEDAŞ, Karayolları, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de görev yapacak.
Olumsuz hava koşullarıyla ilgili çalışmalar için istanbul 9 bölgeye ayrıldı
1. BÖLGE: Bağcılar, Bayrampaşa, esenler, Eyüp,Fatih,Güngören,Zeytinburnu
2. BÖLGE: Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, K.Çekmece, B.Çekmece, Başakşehir, Beylikdüzü,Esenyurt
3. BÖLGE: Beşiktaş, Beyoğlu, Kâğıthane, Şişli, Sarıyer,
4. BÖLGE: Gaziosmanpaşa, Arnavut köy, Sultangazi, Çatalca,Eyüp
5. BÖLGE: Çatalca, Silivri, B.Çekmece
6. BÖLGE: Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir
7. BÖLGE: Sancaktepe, Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla
8. BÖLGE: Beykoz, çekmeköy, Sancaktepe
9. BÖLGE: Şile, Çekmeköy
Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma erken uyarı sistemi) ile buzlanma noktaları 3 saat önceden tespit edilecek. Ekipler 30 dakika ara ile belirtilen yerlerde kürüme ve tuzlama çalışması yapılacak. 52 km uzunluğundaki metrobüs yolu sürekli ulaşıma açık bulundurulacak. Kritik kavşaklarda 50 adet kurtarıcı ve çekici 24 saat esasına göre yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek”

İGDAŞ’IN BU UYARILARINA DİKKAT
iGDAŞ, İstanbul’da etkili olan şiddetli rüzgar ve lodosa karşı vatandaşları uyardı. İGDAŞ tarafından yapılan açıklamada, “Bacaların sızdırmazlığı ve çekişi mutlaka kontrol ettirilmelidir” denildi. İGDAŞ’tan abonlere de SMS’le uyarı yapıldı.
İGDAŞ’tan yapılı yazılı açıklamada, “Rüzgarın etkisi ile oluşabilecek baca gazı (karbonmonoksit) zehirlenmelerine karşı bacalı doğalgaz cihazı kullanıcılarının, cihazlarını kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Bacaların sızdırmazlığı ve çekişi mutlaka kontrol ettirilmelidir. Ayrıca vatandaşlarımızın kombi, soba, şofben gibi yakıcı cihazların bulunduğu mekanda yatmamaları da önem arz etmektedir. Cihazların bulunduğu mekandaki hava alışverişini sağlayan menfezlerin de kesinlikle kapatılmaması gerekmektedir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir