fbpx

Taksiciler’den Başkan ve Meclise Bizi Ezdirmeyin Uyarısı

Arnavutköy’ün kanayan yarası olan resmi plakalı taksicilik hizmeti çözüm bekliyor. 30 yılı aşkın süredir Arnavutköy’de korsan bir şekilde hizmet veren ve belirli bir saatten sonra toplu taşıma hizmetini kendi özel taksileri ile sürdüren, zaman zaman trafik ekipleri ile köşe kapmaca oynayan, yıllarca yedikleri binlerce liralık cezalara aldırış etmeden Arnavutköy’de hizmet veren korsan taksiciler, yerel yöneticilerden destek bekliyor.

Yaklaşık 7 yıl önce kurdukları Arnavutköy Taksiciler Derneği ile de örgütlenen ve yasal bir statü kazanmak için uğraş veren taksiciler yaptıkları çalışmaların neredeyse sonuna gelmişken karşılarına minibüsçüler esnaf odalarının çıktığını belirterek, “Hakkımız olan taksi plakalarını başkalarına vermek isteyen bir takım gruplara karşı Arnavutköylü yerel yöneticilerimizi bizlere sahip çıkmaya ve haklarımızı yedirmemeye davet ediyoruz” dediler.

 

“Geçici ruhsatımız vardı”

Arnavutköy’ün ilçe, hatta belde belediyesi statüsüne kavuşmadan önce başladıkları hizmeti yaklaşık 30 yıldır sürdürdüklerini ifade eden taksiciler, Arnavutköy Belde Belediyesi’nin 1998 tarih ve 45 sayılı encümen kararı ile kendilerine taksicilik yapmaları ve duraklama yeri tahsis edilmesi için izin verildiğini söylediler.

1998 yılında kendilerine verilen geçici çalışma ruhsatı ile korsan statüsünden resmi bir statüye geçtiklerini söyleyen Refik Budak, “Geçici ruhsatın alınmasından önce ve sonrasında 30 yılı aşkın bir süredir kendi araçlarımızla Arnavutköy’de taksicilik hizmeti veriyoruz. Her ne kadar bazı arkadaşlarımızın 15 yıl önce aldıkları geçici ruhsatları ellerindeyse de son 15 yılda ruhsatlarını almadan da bizlerle birlikte bu hizmeti sürdüren arkadaşlarımız var” dedi.

 

Resmi plaka için çalmadık kapı bırakmadılar

Resmi taksi plakalarına kavuşmak için uzun yıllardır uğraş verdiklerini ifade eden Refik Budak, “Bu manada birlikte hareket edebilmek adına Arnavutköy Taksiciler Derneği’ni kurduk. Resmi anlamda ilgili tüm birimlerle yazışmalar ve görüşmeler gerçekleştirerek Arnavutköy’ün ve Arnavutköylülerin aslında kanayan yarası olan ve hizmet noktasında büyük bir eksiklik olan resmi taksi plakasını almak için çaba sarfettik. Özellikle son 7 yılda gerek Başbakanlık nezdinde olsun, gerekse ilgili tüm bakanlıklara ulaşmaya ve derdimizi anlatmaya çalıştık” dedi.

Büyük uğraşlar verdiklerinin altını çizen Budak, emeklerinin karşılığını almak noktasında önemli mesafeler katettiklerini ancak son zamanlarda bir takım minibüsçüler esnaf odalarının girişimleri ile hatlı minibüslerin dönüşümle taksiye çevrilmesi ve böylelikle de taksicilik yapmak için çaba sarfettiklerini gördüklerini söyleyerek şimdiye kadar verdikleri hizmetin ve emeğin üzerine konmaya çalıştıklarını iddia etti.

 

Çilesini biz çektik, plaka hakkı bizim olmalı

Arnavutköy’de taksicilik hizmetinin resmi olarak verilebilmesi için çok uğraştıklarının altını çizen Arnavutköylü taksiciler, resmi plakaların verilmesi durumunda bunun öncelikli olarak 30 yıldır Arnavutköy’ün çilesini çekmiş ve gece gündüz demeden en ücra mahallelere kadar taksicilik hizmeti vermiş olan kendilerine verilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Özellikle minibüsçüler esnaf odaları tarafından minibüslerin taksiye çevrilerek plakalarının dönüştürüleceği yönünde bir çalışma yürütmesine anlam veremediklerini ifade eden Arnavutköylü taksiciler, “İstanbul’da yüzlerce blok bina yapılırken ve nüfus hızla artarken kendi toplu taşıma araçları ile taşımacılık yapabilecek olan minibüsçülerin, bizlerin emeğine göz dikmiş olmalarını anlamış değiliz. Görsel anlamda yapılarından memnun değillerse gidip araçlarını 9 kişilik konforlu araçlara çevirerek kendi bölgelerinde Avrupa standartlarına uygun modern bir taşımacılık hizmetini verebilirler. Bizim emeğimize göz dikmesinler” dediler.

Başkan Baltacı’dan destek bekliyorlar

Arnavutköy’e ticari taksi duraklarının çok yakın bir zamanda geleceğine de inandıklarını ifade eden Arnavutköylü taksiciler, haklarının korunması noktasında da Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ve seçilmiş Belediye Meclis üyelerine seslenerek, “30 yıldır Arnavutköyümüze hizmet veren bu kardeşlerimizin hakkını lütfen korusunlar. Bizi başkalarına ezdirmemek için de tüm taksici kardeşlerimize sahip çıkmalarını istiyoruz” dediler.

Haberaktivite.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir