fbpx

Selfie ve Ülkemizde Yayılan Yanlış Batılılaşma

Selfie bir batı taklitçiliğinden ibarettir.Aynı anda yanlış batılılaşmanın ülkemizde görünen modern örneklerindendir.Selfie nedir,Nereden gelmektedir ve insanımızı nasıl etkiliyor bu sorulan cevaplarını sizler için araştırdık ve gazetemizin gündemine taşıdık.

Selfie Nedir?

Selfie, Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılının kelimesi seçilen ve İngilizce sözlüğe eklenen bir kelimedir.

Selfie İngilizcede, herhangi bir kimsenin bir cep telefonuyla veya fotoğraf makinesiyle kendi fotoğrafını çekmesini ve sosyal medyaya yüklemesini ifade etmektedir.

Selfie, ” YANLIŞ BATILILAŞMANIN GÖRGÜSÜZLÜĞÜ

Selfie, Batıdan Gelen ve Ülkemizde Hızla yayılan bir batı taklitçiliğidir.Yediğini, içtiğini ve bir kamera aracıyla kendisini çekip egosunu tatmin etmekle psikoloji ruh bozukluğunu tetikleyen bir çılgınlığa dönüşen hastalıktır.

Geçenlerde Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı’nın Sosyal Medya üzerinde yaptığı açıklama Selfie’nin günlük hayatta yanlış batılılaşmanın görgüsüzlüğü olduğunu vurgulamıştı.Ortaylı’nın açıklaması şu şekilde idi “Yanlış Batılılaşma” teknolojiinin gelişimini değil, getirdiği bu görgüsüzlüğü örnek almanızdır. Selfie pozları ve yediğinin içtiğinin resmini çekip paylaşmak kesinlikle yanlış batılılaşmanın modern örnekleridir.” İfadelerini kullanmıştı.

Selfie Çılgınlığı Can Aldı

Bursa’nın Merkez Nilüfer ilçesine bağlı Badırga Köyü Solak Çayırlar mevkisinde Halis Türk (30) ve Semih Altınay (28), sosyal paylaşım sitesine yüklemek amacıyla arkadaşlarıyla “selfie” fotoğraf çekmek istedi.

Türk ile Altınay, fotoğraf çekimi için sanayi sitesi inşaatının gözetleme kulesine çıktı. Kulede yaslandıkları direğin kırılması sonucu yaklaşık 6 metre yüksekten düşen Türk ve Altınay yaralandı.

Türk, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Altınay ise kolu kırılmış ve tedavisinin devam ettiği bilgisine ulaşılmıştı.

Arnavutköy Haber / Mehmet Sena Gezer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir