fbpx

ARNAVUTKÖY’DE ENSAR – MUHACİR BULUŞMASI

Arnavutköy’de bir ilki gerçekleştiren Erzurumlular Derneği’nin iftar programı yediden yetmişe tüm Arnavutköylülerden tam not aldı. Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilere yönelik düzenlenen iftar programı Ensar-Muhacir buluşmasına sahne oldu.

Ensar-Muhacir buluşması kapsamında düzenlenen iftar programı Suriyeli çocukların ilahi ve tiyatro gösterileri ile başladı. Ailelerin çocuklarının gösterilerini ilgiyle takip ettiği program ilahi sanatçısı Fethullah Badem okuduğu ilahilerle devam etti. Semazen gösterileri ile de keyifli dakikalar yaşayan Suriyeli davetlilere hitaben bir konuşma gerçekleştiren Arnavutköy Erzurumlular Derneği Başkanı kardeşlik mesajları verdi.

ENSAR OLMANIN GEREĞİNİ YAPTIK

Suriye’den göç ederek Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin Muhacir, kendilerinin ise Ensar olduğunu söyleyen Arnavutköy Erzurumlular Derneği Başkanı Av. Sibğetullah Şahin; “Böyle bir programa ev sahipliği yapmak onur verici. Ancak bir de böyle bir programa misafir olarak katılmak var. Bizler bugün burada kardeşliğin gereğini yapıyoruz. Savaştan, acıdan ve göz yaşından kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimiz Muhacir, onlara kucak açan, gönül ve muhabbet kapılarını açan bizler ise Ensar olduk. Ensarlığın gereği olarak Suriyeli kardeşlerimize kucak açmamız gerekiyordu. Ülke olarak, millet olarak, Erzurumlular olarak bunu başardığımıza inanıyorum” dedi.

DİNİMİZ BİR, İNANCIMIZ BİR, SOFRAMIZ BİR

Erzurumlular Derneği’nin geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği iftar programında Suriyeli bir vatandaşın programa davetli olmadığı halde katılmasından etkilenerek bu yıl böyle bir organizasyon hazırlamaya karar verdiklerini söyleyen Sibğetullah Şahin, iftar davetlerine icabet eden tüm Suriyeli ve Erzurumlulara teşekkür etti.

TERÖRE LANET, KARDEŞLİĞE DAVET

Müslüman coğrafyasındaki zulümlere de dikkat çeken Şahin, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Hoşgörü ve samimiyet dini olan İslam’ın adını kullanarak katliamlar yapanlara lanet olsun. Her şeye inat bizler bugün bu sofrada olduğu gibi kardeşlik mesajı vermeye devam edeceğiz. Bu vesileyle de birkaç gün önce Atatürk Havalimanında gerçekleşen terör saldırısını lanetliyorum. Hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diliyorum.”

Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Aygenli ve Suriyeli Mültecileri temsilen Garip Davut da yaptıkalrı konuşmalarda kardeşlik ve birlik mesajları verdiler.

Okunan ezanın ardından iftarlarını açan 3 binin üzerinde davetli Suriyeli din adamlarının yaptıkları dualara eşlik ettiler. Hasan Doğan Stadı’na kurulan oyun alanlarında da Suriyeli ailelerin çocukları gönüllerince eğlendiler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir