fbpx

Kapatılan Kömür Ocaklarında Çalışan İşçiler 3. Havalimanı’ndan İş Bekliyor

3. Havalimanı’nın yapılacağı Yeniköy – Tayakadın – Akpınar köylerinde yaşayan vatandaşlar kömür ocakları kapatılınca işsiz kaldıklarını belirterek Havalimanı inşaatında çalışmak için iş istediklerini belirttiler.   Vatandaşlar daha önce kömür ocaklarında çalıştıklarını ifade ederek “3. Havalimanı için kömür ocakları kapatıldı ve bu nedenle işsiz kaldık. Havaalanının inşaatında iş vereceğiz, kimse mağdur olmayacak denildi ama iş verilmedi mağdur bırakıldık” diyerek yetkililerden bu konuda çözüm istediler.

“BİZ YERLERİMİZDEN EDİLİYORSAK MAĞDUR EDİLMEMEMİZ LAZIM”

İş makinası operatörü olan Selçuk Doğanay daha önce kömür ocaklarında çalıştığını belirterek, “Burada kömür ocakları vardı 3. havaalanı için bu ocaklar kapatıldı. 10 – 15 yıldır biz bu ocaklarda çalışıyorduk. Tayakadın, Yeniköy, Akpınar gibi çevre mahallelerde ortalama 250 – 300 kişi mağdur oldu. Havaalanının inşaatından bize iş doğar diye düşündük. Form doldurduk başvuru yaptık ama kabul edilmedi. Biz gurbetçi alacağız, burada yatıp kalkacak diyorlar. Bizim ayağımızın dibinde niye orada yatıp kalkalım. Hadi iş versinler orada da yatarız ama iş verilmiyor. Biz yerlerimizden ediliyorsak bizimde mağdur edilmemiz lazım. 7- 8 çevre köy var bunlardan bir kaç güvenlik görevlisi aldılar o kadar. Vasıflı vasıfsız liste verdik ama bir sonuç alamadık. Öyle birşey ki hem yerinden yurdundan ediyorsun, hem iş vermiyorsun. Buradaki bütün çevre köyler bu durumdan oldukça rahatsız. İş vereceğiz denildi ama iş verilmedi. Ne esnafa faydası var ne bize, önceden kömür arabaları gelip gidiyordu ve burada alışveriş yapıyorlardı, kahvede çay içiyorlardı. Esnafa da faydaları vardı. Ama şimdi havalimanının esnafa da faydası yok, köylüye de faydası yok, bizim gibi işçilere de faydası yok” diye konuştu.

“YATTIĞIMIZ YERDEN PARA İSTEMİYORUZ, İŞ İSTİYORUZ”

Şoför olan Erdal Özünlü ise “İyi kötü ocaklarda çalışıyorduk, maaşımız ödeniyordu, sigortamız yatırılıyordu, evimize ekmek parası götürüyorduk” diyerek, “Havaalanı inşaatının bize artısı olacağına şu an eksisi oldu. Şimdi ocaklar kapatıldı bu adamlarda bizi işe almıyorlar. Gurbetçi istiyorum diyorlar. Buradaki insanın ne zararı var. Havaalanının ilk yapılacağı açıklandığında bu çevre köylerdeki vatandaşlar mağdur edilmeyecek dediler. Başbakan buraya geldiğinde kendisi de söyledi. Burada bir kaç tane adamın yetkisi var. Kendi adamlarını veya kendi hemşerilerini getiriyorlar. Burada bir hemşericilik de doğdu. Bizimle görüşmüyorlar, muhtarı gönderiyoruz seçilmiş kişi ama orada Ersan bey diye biri var adam muhtarla bile görüşmüyor.  Tarım hayvancılık zaten bitti. Havaalanının yapıldığı o bölgede Kulak Çayırı diye bir mevki var, yazın insanlar hayvanlarına orada bakıyorlar. Geceleri de orada hayvanlarını bekliyorlardı. Oraya giren çıkan insanları oraya almıyorlar. Bütün yolları kapatmışlar. Şuan ocakların olduğu bölgeye geçemiyoruz. Gittik rica minnet bir kaç arkadaşın aracının plakalarını verdikte şimdi bir kaç hayvancıyı soktuk oraya zar zor. Ona bile halen problem çıkartıyorlar. Bizim mahallemizde vasıfsız insanda var evet ama vasıflı insan daha fazla. Ben yıllardır şoförlük yapıyorum. Belgelerim var. Bu arkadaşım iş makinası operatörü. Biz 6 aydır boş yatıyoruz çalışmıyoruz. Ocaklar kapatıldı işsiz kaldık. Bizim gibi bir çok insan var. Hırsızlık mı yapalım gasp mı yapalım. Geliyorsun sen burada benim elimi ayağımı bağlıyorsun üstüne üstlükte iş vermiyorsun. Yarın havaalanı yapıldığında hiç iş verilmez. Çünkü o zaman da belki bizim vasıflarımız uymayacak. Bizim kapatılan ocaklardan yana bir şikayetimiz yok. Bunu devlet kapattı, yüzyılın projesini yapıyor. Ona da birşey demeye haddimiz, hakkımız yok. Gidene birşey demiyoruz ama gelende bize birşeyler sebeplendirsin. Kimseden yattığımız yerden para istemiyoruz. Bize iş versinler, sigortamızı ödesinler, sabah işimize gidelim akşam evimize gelelim. İnsanlar Anadolu’dan gelip burada ekmek yiyorlarsa yesinler, onlara da birşey dediğimiz yok ama bizde ayağımızın dibindeki birşeyden faydalanmak istiyoruz” dedi Arnavutkoyhaberleri.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir