Kanal İstanbul güzergâhını gösteren harita yayınlandı

0
339
views

2011’den bu yana konuşulan “Çılgın proje Kanal İstanbul” hayata geçiyor. Projenin yaklaşık 28 kilometrelik kısmı Arnavutköy İlçesi sınırları içerisinde olacak.

2011’den bu yana konuşulan “Çılgın proje Kanal İstanbul” hayata geçiyor. Projenin yaklaşık 28 kilometrelik kısmı Arnavutköy İlçesi sınırları içerisinde olacak. 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu be Yenişehir projeleri ile arazi fiyatlaının tavan yaptığı Arnavutköy’de Kanal İstanbul projesi ile birlikte fiyatların daha da artması bekleniyor.Arazi fiyatlarını adeta uçuran Kanal İstanbul’un, Arnavutköy’ü kanal zengini yapması bekleniyor.

İşte güzergâhı gösteren harita

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kanal İstanbul dediğimiz, bu benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle 2018 başı gibi temelini atacağız.” demişti. Çılgın proje için hazırlanan 5 alternatif güzergahtan biri olan Küçükçekmece – Altınşehir– Arnavutköy güzergahı seçildi.

Kanal İstanbul’a ait olduğu açıklanan haritayı, Sabah gazetesinden Erhan Öztürk yayınladı. Sondaj çalışmaları kapsamında ilk kazmanın vurulduğu güzergâha ilişkin bilgiler şöyle:

KÜÇÜKÇEKMECE’DEN ARNAVUTKÖY’E

Kanal İstanbul güzergahı Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlıyor. Altınşehir ve Şahintepe mahallelerinden geçerek Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek Kanal İstanbul, Terkos ve Durusu mahallelerinin yakınlarında Terkos Gölü’nün doğusundan Karadeniz’e ulaşacak.

EN BÜYÜK PAY ARNAVUTKÖY’ÜN

Proje alanı, Arnavutköy (28,6 km) Küçükçekmece (7 km), Başakşehir (6,5 km) ve Avcılar (3,1 km) ilçe sınırları içinde. Bu ilçeler içinde bir tek Başakşehir’in denize kıyısı yoktu. Proje tamamlanınca, Başakşehir’e deniz yoluyla da ulaşılabilecek.

FİYATLAR TAVAN YAPACAK

Kanal İstanbul projesinin güzergahının belli olmasının ardından, bu ilçelerdeki gayrimenkul sektörünün hareketlenmesi bekleniyor.  Ayrıca, 500 bin civarında nüfusu barındırması öngörülen Kanal İstanbul’un iki yanında konumlanacak kent projesi de olacak. Etrafında ticaret merkezleri de kurulacak olan projenin şehir planında konferans salonları, parklar, turizm merkezleri de yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here