fbpx

İşte Arnavutköy Polisinin Son 4 Ay Karnesi

Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürü Birol Taşkoparan bir ilki gerçekleştirerek bölgede yayın yapan yerel gazete ve internet haber sitesi temsilcileri ile bir araya geldi. Yaklaşık 4 ay önce Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Birol Taşkoparan, ilçede bulunan yerel basın mensupları ile Taşoluk’taki Emniyet Müdürlüğü binasında bir toplantı düzenledi. Emniyet teşkilatının Arnavutköy’deki çalışmalarını anlatan Taşkoparan, son 4 ay içerisinde Arnavutköy’de yapılan operasyonlar ve işlenen suçlar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

 

Arnavutköy polisi hırsızlık olaylarının peşinde

Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürü Birol Taşkoparan son 4 ayda polisin çalışmalarına vurgu yaparak, “Özellikle son haftalarda evde hırsızlıklarla ilgili beş olay aydınlatmışız. Bu olayla ilgili 4 şahsı tutuklatmışız. İşyerlerinde beş hırsızlık olayı meydana gelmiştir bununla ilgili yedi şahıs yakaladık dördü tutuklanmış üç şahısta adli kontrolle serbest bırakılmış. İlçemizde bir kapkaç olayı meydana gelmiş iki şahıs alınmış bir şahıs tutuklanmış. Kasten adam öldürmeyle ilgili bir olay yaşandı ve o şahıs yakalandı. Beş adet gasp olayının failleri aydınlatıldı. Bunlardan beş kişiden ikisi tutuklandı, üçü de adli kontrolle serbest bırakıldı. Nitelikli dolandırıcılıktan altı olay meydana gelmiş altı olayda aydınlatılarak on şahıstan yedisi tutuklanmış üçü adli kontrolle serbest bırakılmış. Dolandırıcılık olaylarından beş tane olayı aydınlatmışız ve on üç kişi yakalanmış iki şahıs tutuklanmış. Cinsel istismarlardan bir olay meydana gelmiş, o şahıs yakalanmış ve tutuklanmıştır. Kişiyi hürriyetten yoksun kılma suç uydurma olayından bir olay meydana gelmiş ve o bir kişi yakalanmış adli kontrolle serbest kalmıştır” diye konuştu.

 

Polis uyuşturucuyla mücadele ediyor

Mali suçlarla ilgili dört olayın meydana geldiğini belirten Taşkoparan, “Bununla ilgili üç şahıs yakalandı toplamda yaklaşık sekiz bin paket kaçak sigara yakaladık. Uyuşturucu madde imal ve ticareti yapmaktan üç olaydan beş şahıs alınmış üçü tutuklanmış. Uyuşturucudan toplam 165 adet uyuşturucu hap, 350 gram bonzai, 30 adet fişek toz, toz eroin yakalandı. Uyuştururcuyla ilgili son dört ayda yapılan çalışmalarda toplam 72 farklı konuda kullanıcı olarak, 1 bonzai 114 gram kubar esrar, 120 adet eksazi uyuşturucu hap ele geçirildi. 114 kişi hakkında uyuşturucu kullanmaktan işlem yapıldı. Genel olarak meydana gelen tarafımızca 70 olay aydınlatılmıştır. Olaylar içerisinde tam 183 kişi yakalanmış 23 kişi tevkif olmuş, diğerleri de adli kontrol ve mahkemece serbest kalmıştır. Aile içi şiddet büromuz var bu da son zamanlarda gündemde olan konulardan bir tanesi. Burada da toplam bu zamana kadar 200 müracaat almışız. 198 kişi yakalanmış, 37 firar,1 şahısta faili meçhul durumda” dedi.

 

İş yeri sahipleri ve vatandaşlar bilgilendiriliyor

Taşkoparan suçların sadece suçu önlemek araştırmak bulmakla önlenmediğini belirterek, “Biz bürolarımızla hep beraber topyekun çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Bizim toplum destekli bürolarımız var bu yaptığımız faaliyette aslında her ne kadar sizi bilgilendirmek içinde olsa toplum destekli sizden destek alarak ta vatandaşlarımızla iş yeri sahibi ve siz gazetecilerden destek alarak suçları nasıl önleyebiliriz diye sizleri bilgilendirmek için bir büromuzda var. Bu büromuzun da faaliyetlerinden bahsetmek istiyorum. Toplum destekli görevli polis arkadaşlarımız ziyaret ederek olaydan sonra 87 mağdur kişiyle görüşmüşler. Görüşülen iş yeri sayısı 173 işyerlerine giderek alınması gereken tedbirler özellikle hırsızlık olayları karşısında işyeri sahibi ne yapması gerekir, nasıl bir tedbir alması gerekir alarm sistemlerinde güvenlik sistemlerine kadar a dan z hangi kilidi kullanması gerektiğine kadar broşürlerle beraber giderek işyerlerine alınması gereken tedbirlerle ilgili arkadaşlarımız bilgi vermiş” diyerek vatandaşa bilgi verildiğini ifade etti. Bunun dışında 1200 vatandaşa yönelik bir çalışmamız bu birebir sokaktaki vatandaşımızla okuldaki velilerimizle birebir görüşmeler yapılmış bunlarla ilgili form düzenlenmiş onların sıkıntıları dinlenip rapora bağlanmış ve bize arz etmişler. 2400 adet broşür dağıtmışız bölgemizde gerçekleşen hırsızlık, oto hırsızlığı, dolandırıcılık ve yankesicilik olaylarına karşı halkı bilinçlendirici broşürlerimizi dağıttık. Mekruh binalar tespit edilmiş tamamı burada olabilecek olaylara karşı hem belediyeyle görüşülmüş kendi aramızda da değerlendirilmiştir. Güvenlik büro amirliğimiz yaklaşık sekiz tane derneği denetlemiş usule uygunsuz olduğu tespit ettikleri derneklerde işlem yapılmış. Korsan CD ve DVD ile ilgili 7750 adet CD alınmış bunların büyük bir kısmı cinsel içerikli DVDler” diye konuştu.

 

Trafikte önlemler ve cezalar

Trafikle ilgili de icraatlarımızda şunlar 359 kamyona işlem uygulanmış. Yasak güzargah kullanan 753 kamyona işlem yapılmış. 260 kişiye ehliyetsiz araç kullanmaktan işlem yapılmış. Alkollü araç kullanmaktan 172 kişiye ehliyetlerine işlem yapılmış. Minibüsçülere fazla yolcudan 453 ceza işlemi uygulanmış. Korsan taksicilikten iki ay süreyle 51 araç bağlanmış. Trafikten men edilen araç sayısı ise 552” dedi.

 

Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürü Birol Taşkoparan daha sonra gazetecilerin bölge ile ilgili sorularını cevapladı. Hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından program son buldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir