fbpx

İstanbul’da barajlar boşaldı, musluklar kapandı

 İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ)Bağcılar, Bahçelievler, Kartal, Üsküdar, Çamlıca, Arnavutköy, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Esenyurt, Ataşehir, Fatih, Beykoz gibi semt ve ilçelerde ‘bakım ve uyarı’ adı altında kesintiler başladı. Örneğin Şişli ilçesinde bir çok semtte Pazar gününden beri sular kesik. İSKİ’nin internet sitesindeki arıza kesinti bölümünde günlük kesinti duyuruları yapılıyor. Bu kesintiler 1-10 saat arasında değişebiliyor. Zaman’ın söz konusu semtlerde yaptığı araştırmaya göre, arıza adıyla duyurulan kesintiler, kuraklık nedeniyle yaşanan su sıkıntısından kaynaklanıyor.  Vatandaş ise suların kasıtlı olarak kesildiğini ve İSKİ’nin susuzluğa bahane ürettiğini düşünüyor. Kurak geçen yaz dönemi, aralıklarla yağan sağanak yağmurlara rağmen İstanbul’daki barajların doluluk oranlarını olumsuz etkiliyor. Açıklanan verilere göre İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 23.56’ya kadar geriledi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tasarruf çağrısında bulunurken, son 2 ay içinde barajlardaki toplam doluluk oranının yüzde 30.09’dan yüzde 23.56’ya gerilemesi dikkat çekti. İSKİ’nin verilerine göre 1 Haziran 2014 günü (dün) İstanbul’a 2 milyon 808 bin 044 metreküp su verildi. Buna karşılık barajlardaki doluluk oranını yüzde 23,56 olarak açıklayan idare, mevcut su miktarını ise 204 milyon 632 bin metreküp olarak belirledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, su sıkıntısı olmadığını öne sürerek, “Özellikle İstanbul’da su kesintisi olmayacak. Aksi takdirde bıyıklarımı kesmek durumunda kalacağım” demesine rağmen İstanbul’un birçok yerinde sular sistematik olarak kesilmeye başlandı. Üsküdar Ferah mahallesi sakinlerinden A. C. son bir haftada bir kaç kez suların kesildiğini belirterek suları doldurmaya fırsat kalmadan kesinti olduğunu söyledi. A. C. ” İnternete saat 22’de gelecek diye yazılmıştı. Ama belirtilen saate gelmedi. Saat 22.30 gibi aradığımızda; alt taraflara saat 8 gibi su verildi alt taraflarda su var ama yukarılara çıkamıyor dendi. Alt taraftakilerin su ile işleri biterse yukarı kısma su gelecek dediler. Zaten daha sonra siteden arıza uyarısını da kaldırdılar. Sular gece saat 3’te geldi. Basınç düşüklüğünü, elektrik arızasını bahane gösteriyorlar. Her gün değişik bir şey yazıyorlar. Bir haftadır çeşitli bahaneler ile kesintiler devam ediyor. Muhtemelen kuraklık olduğu için kesitiler ile tasarruf yapmaya çalışıyorlar. Siteden uyarı verip sıkıntı kesiyorlar ama söyledikleri saate sular gelmiyor.” sözleriyle yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi.

Tepkisini İSKİ’ye yönelten vatandaşların ortak görüşü İSKİ’nin kendilerini rezil ettiği yönünde. Kesintiden haberdar olmadığı için, makinede bulaşığı çamaşırı yarım kalanlar, misafirine mahcup olanlar, ve de üst üste kesildiği için hayal kırıklığı yaşayan vatandaşları temennisi kesintilerin daha fazla uzamaması yönünde.

BARAJLARDA DOLULUK YÜZDE 23’E DÜŞTÜ

İstanbul’a su sağlayan Elmalı, Ömerli, Terkos, Sazlıdere ve Alibey gibi barajlar susuzluk tehdidiyle karşı karşıya. Düzenli olarak açıklanan barajlardaki doluluk oranlarına göre kurak geçen yaz dönemi etkisini şiddetli bir şekilde sürdürüyor. Öyle ki bahar aylarında yağan ve kimi yerlerde baskınlara bile neden olan sağanak yağışlar da kuraklığa çare olmadı. Barajlardaki doluluk oranları düzenli olarak düşmeye devam etti. Bugün itibariyle yapılan tespitlere göre İstanbul’daki barajların doluluk oranı yüzde 23.56’ya geriledi.

İSKİ verilerine göre doluluk oranlarında düzenli olarak azalma kaydediliyor. Buna göre 18 Haziran 2014 günü yüzde 26.53 olarak belirlenen doluluk oranları, 20 Haziran’da yüzde 26,3’e, 25 Haziran’da yüzde 25.38’e, 30 Haziran’da ise yüzde 23.87’ye geriledi. İdare sosyal medya hesabından bugün açıkladığı veri ile doluluk oranını yüzde 23.56 olarak açıkladı.

Mevcut su miktarını 204 milyon 632 bin metreküp olarak tespit eden İSKİ, 23 Haziran 2014’te yani yaklaşık bir hafta önce mevcut su miktarını 223 milyon 192 milyon metreküp olarak açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir