fbpx

Kuvvetli Yağıştan Arnavutköy’de Nasibini Aldı.

İstanbul’u Batı ve Güneybatı yönlerinden başlamak üzere şiddetli gök gürültülü sağanak yağışın etkilemesi bekleniyor. Metrekareye 50 kg üzerinde yağış düşecek.

Yağışların yerel etkili olması, dolu ile karışık sağanak şeklinde yağacağı tahmin ediliyor.

HORTUM ŞOKU

Yapılan şiddetli yağış uyarısının ardından İstanbul’da hortum sürprizi yaşandı.

İstanbul’da akşam satlerine doğru başlayan sağanak yağış deniz ulaşımını da etkiledi. Marmara Denizi’nde çıkan hortum, Pendik ve Tuzla’da etkili oldu.Hortum, Kocaeli’ne doğru

ilerledi.Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı Marmara Denizi’nde oluşan hortumun fotoğraflarını paylaştı.

1856579714520

 

İŞTE METEROLOLOJİ VE BELEDİYEN YAPILAN UYARI:

“Kısa süreli ve metrekareye 50 kg üzerinde yağması beklenen yağışlar, su baskınlarına neden olabilecektir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi / AKOM, yapılan tahminler doğrultusunda alarma geçerek bütün birimleri uyardı. Başta İSKİ, İtfaiye, Yol Bakım birimleri olmak üzere tüm İBB birimleri görevlerinin başında, olası olumsuzluklara karşı hazır bekletiliyor. Trafikte yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızın ve sürücülerin tedbirli olması ve gerekli tedbirleri alması öneriliyor. Yağışların özellikle bu gece ve Cuma gününe kadar etkisini devam ettirmesi bekleniyor.”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara bölgesinde görülecek gök gürültülü sağanak yağışların; öğleden sonra Trakya (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) ile Çanakkale, Balıkesir ve Bursa’da, akşam saatlerine doğru Yalova ve İstanbul’da, yarın ise Marmara bölgesinin güney ve doğusunda (Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Bilecik, Sakarya ve İstanbul) dolu yağışı ile birlikte yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin edildiğini açıkladı. Meydana gelebilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskınları, dolu yağışı, yıldırım, yağış anı kısa süreli kuvvetli rüzgar ve fırtına) karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak, yer yer dolu şeklinde olacak yağışların; Marmara’nın batısı, İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Yalova çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzey ve batı, zamanla batı bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette; Ege, Marmara’nın güneyi, İç Anadolu’nun batısı ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetlice (30-60 km/saat) esecek.

KONYA’YI FIRTINA VURDU

Konya’da şiddetli rüzgar nedeniyle bir evin çatısının uçtu, çok sayıda ağaç devrildi. Bazı ağaçların araçların üzerine devrilmesi sonucu araçlarda hasar oluştu. Başına inşaattan taş düşen bir kişide hastaneye kaldırıldı. Konya-Adana karayolunda oluşan kum fırtınası nedeniyle de görüş mesafesi yer yer 200 metreye kad
ar düştü.

Kentte öğleden sonra başlayan ve saatteki hızı 74 kilometreyi bulan şiddetli rüzgar, hayatı olumsuz etkiledi. Çok sayıda ağaç devrildi. Bazı ağaçların araçlar üzerine devrilmesi sonucu, araçlarda hasar oluşurken, trafikte de aksamalar oldu. Şiddetli rüzgar nedeniyle Yediler Mahallesi’ndeki kullanılmayan tek katlı bir evin katısı uçtu. Şans eseri yaralanan olmadı. Dumlupınar Mahallesi’nde de bir inşaattan başına taş düşen bir kişi hastaneye kaldırıldı.

Konya-Adana karayolunda oluşan kum fırtınası nedeniyle görüş mesafesi yer yer 200 metreye kadar düştü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir