fbpx

İstanbul Belediye Meclisi’nde MHP şoku

Arnavutköy’den İBB Meclis Üyesi olan Muharrem Yaman, raporların okunmasından önce söz alıp, raporların Meclis’in başlamasına 1 – 2 saat kala kendilerine verilmesini protesto ettiğini, bundan sonra tüm raporlara ret oyu vereceğini söyledi.  Muharrem Yaman oylanan 50 maddeye de ret oyu verdi. Böylelikle İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, bir gün içinde alınan kararların tümü ilk kez oy çokluğuyla geçmiş oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dün yapılan Meclis toplantısını 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet yönetti. Ahmet Selamet’in 50 raporun oynalacağını hatırlatması üzerine, Meclis’teki iki MHP’li üyeden biri olan Muharrem Yaman söz almak istedi. Muharrem Yaman Meclis’in acemisi olduğunu belirterek, “Komisyon, raporları son  son bir-birbuçuk saat kala mail atılıyor. Biz, 1,5  saatte bu raporları inceleme yetisine sahip değiliz. Milli irade bizim 2 kişiyle temsil edilmemizi istedi. Ancak, bilmediğimiz konuda sorumluluk paylaşmak istemiyoruz. Raporların tamamına ret oyu vereceğim” dedi.

Muharrem Yaman Başkan Vekili Ahmet Selamet’in ikna çabalarına rağmen kararından direndi. Görüşülen 50 maddenin tamamına da ret oyu verdi. CHP’li üyeler ise 50 maddenin 10’una ret oyu kullandı. Maddelerden tamamı AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edilse de, İBB Meclisi ilk kez bir rekora imza attı. Bir gün içerisinde geçen kararlardan hiç biri oy birliğiyle alınmamış oldu. .

Ak Parti GRUP BAŞKANI’NIN ODASINA GÖTÜRÜLDÜ
Meclis bitiminde ise MHP’li Yaman,  gazetecilerin görüşme taleplerine “Sözlerinin üzerine ekleyecek bir şeyi olmadığını” belirtirken, Ak Partililerce yakın markaja alınıp,  gazetecilerin yanından uzaklaştırıldı. Yaman, Ak Partili Meclis üyelerince ikna için kendisi gibi Arnuvutköy’den Meclis Üyesi olan Ak Parti Grup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek’in odasına götürüldü. Taşyürek, Yaman’ın peşinden gelen gazetecilere ise “Bizim Yaman kardeşimle Arnavutköy’den gelen bir hukukumuz var. Aramızda bir sorun yok” derken, bir süre şaşkınlık yaşayan Yaman gazetecilere kararının gerekçelerini yineledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir