Hadımköy’de sendikalı işçilerin işine son verildi, işçiler eylemde !

0
227
views

Hadımköy’de faaliyet gösteren Akkim Yapı Kimyasalları fabrikasında çalışan 20 işçi, Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için ‘küçülme’ bahanesiyle işten atıldı.

İşten atılan işçilere ‘fabrikada küçülme gidilmesi’ gerekçe olarak gösterilirken, işçilere tazminatları net ücret üzerinden yatırılacağı bildirildi. Fabrikada 1 aydır sendikalaşma çalışması yürüten işçiler, 500 işçinin çalıştığı fabrikada 270’e yakın işçinin Petrol-İş’e üye olduğunu aktardı. Fabrikada üretim ise devam etti.

POLİS VE TOMA GELDİ

İşçiler, fabrika önünde “Sendika tanınsın” ve “İşten atılanlar geri alınsın” talepleriyle direnişe devam ederken alana Polis ve TOMA geldi. Fabrika içinde işçilerin istifa baskısı altında çalıştığını aktaran işçiler buna rağmen istifaların olmadığını ifade etti.

‘ÇOCUĞUMUZA İYİ ELBİSELER ALALIM İSTİYORUZ’

İşten atılan bir işçi ise gazetemize şöyle konuştu: “Hem çalışma hem yaşam koşullarımız kötü. Koku içinde çalışıyoruz. İş güvenliği doğru düzgün yok. Varolan sosyal haklarımız kesilmişti. Aylık yüzde 10 primimiz kesilmişti. Asgari ücret düzeyinde çalışıyoruz. Gerekçe ‘Şirkete yük olmasıymış.’ Sosyal seviyesi altta kalsın ki bize köle olsunlar demek. Bizim isteme sebebimiz bazı sosyal haklarımız olsun, çoluk çocuğumuza bayramda iyi elbiseler alalım, eti unuttuk. Çoğumuza meyve almak istiyoruz. Zaten anayasal bir hak ama buna bile tahammül edemiyorlar. 35 bin mal basan makine operatörünü işten atıyorlar. Sendikanın bir şey yapmasını bekliyoruz. İçeriden destek veren arkadaşlar da oldu. Bugün de devam edeceğiz. Hergün gerekirse devam edeceğiz. İşe iade ve sendikanın tanınmasını istiyorsunuz.”

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Petrol-İş Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova Akkim patronuna dün fabrika önünden şöyle seslendi: “Bu işverene bir uyarı buradan sesleniyorum. Yasalara uymadığınızı çok iyi biliyoruz. Bir suç işlemeye devam ediyorsunuz. Bir an önce bu tutumunuzdan vazgeçin, aksi halde savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here