fbpx

En Popüler Programlama Dili: Python

Python, son senelerde adı sıkça duyulan nesneye yönelik, yorumlanabilen, modüler ve etkileşimli bir programlama dilidir. 1990 yılında Amsterdam’da Guido Van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Çoğunlukla Python isminin piton yılanından geldiği düşünülse de Guido Van Rossum, bu dile adını “The Monty Python” adlı İngiliz komedi grubunun “Monty Python’s Flying Circus” adlı gösterisinden esinlenerek vermiştir. Durum böyle olsa da Python programlama dili her yerde yılan figürü ile temsil edilmiştir. Python kelimesinin farklı telaffuzları mevcuttur. Piton, payton, fayton, paython vs. gibi. Python dilinin özellikleri nedir, diye soracak olursanız, şunları söyleyebiliriz:
• Python, C dilinden türetilmiş bir dildir. C gibi derlenebilir bir dil değildir, yorumlanabilir bir dildir. Derleyiciye gerek kalmadan çalıştırabilirsiniz. Bu sayede hızlıca uygulama geliştirebilirsiniz.
• Python’da ilerleme hızınız, okuma hızınızla doğru orantılıdır.
• Python’un söz dizimi sadedir. Söz dizimi girintilere bağlıdır. Python’un okunabilirliği diğer programlama dillerine göre daha kolaydır. Bu açıdan programlama bilmeyenlerin bu dili öğrenerek başlaması onlar için yararlı olur.
• Python Google, Yahoo, Youtube, Instagram, Pinterest gibi büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır. Google, Python bilgisi ileri düzeyde olan kişilere iş imkanları sağlamaktadır. Python’un kurucusu Guido Van Rossum 2005-2012 yılları arasında Google’da çalışmıştır. Şimdi Dropbox’ta çalışmaktadır.
• Python için pek çok IDE mevcuttur. Bunlardan bazıları: PyCharm, Atom, Eclipse, Komodo, NetBeans, IDLE, Vim.
• Python kullanarak, masaüstü programlama, oyun programlama, mobil cihaz programlama, web programlama, ağ programlama çalışmaları yapılabilir.
• Python çapraz platform desteği sayesinde birçok sistem üzerinde çalıştırılabilir. Çoğu Linux dağıtımında Python 2.x sürümü yüklü olarak gelmektedir. Python ile çeşitli Linux uygulamaları geliştirilmiştir.
• Python içerisinde bulunan çöp toplayıcı, uygulamanızın bellek kullanımını optimize eder. Böylece uygulamanızın performansını arttırır.
• Python açık kaynaklı ve özgür bir dildir.

Python ABD’de Bilgisayar Bilimleri bölümlerinde son zamanlarda yaygın bir şekilde öğretilmektedir. ABD’deki en iyi 10 üniversitenin 8’inde; 39 üniversitenin 27’sinde Python tercih edilmektedir. MIT, UC Berkeley, UCLA ve Purdue gibi okullar öğrencilerine Python ile programlama öğretmeyi tercih etmektedir. Ayrıca ABD’deki yeni girişimlerde, yeni projelerde yaygın olarak Python dili tercih edilmektedir.

Ülkemizde de çok yaygın olmasa da bazı üniversitelerde Python dili öğretilmektedir. Markafoni Python dilini kullanmaktadır. Okullarda yaygın olarak öğretilmese de Python dilini öğrenmek isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Python dilini www.istihza.com adresinden ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Bana göre okullarda, bütün mühendislik bölümlerinde ilk olarak Python dili öğretilmelidir. Python, zevkli ve eğlenceli bir dil olması hasebiyle öğrenciler programlamayı sevecektir ve programlamaya olan ön yargıları değişecektir. Herkese Python dilini tavsiye ederim. Vesselam.

Yazar : Ahmet Muhammed Ertuğrul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir