fbpx

Arnavutköy Türkiye’yi Uçuracak…

Geçtiğimiz hafta bir büyük projenin daha Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok bakan, belediye başkanları ve halkında katılımıyla büyük bir heyecan ve coşkuyla inşasına başlandı. Bu proje günden güne büyüyüp gelişen Türkiye için öyle bir kilit taşı niteliğinde ki bu projenin tamamen hayata geçmesiyle birlikte 120 Milyon kapasiteli devasa bir havalimanı olma özelliğiyle dünyanın en büyük havalimanı özelliğini de bünyesine katarak Türkiye’nin istikrarlı yürüyüşüne büyük bir ivme kazandıracak çok önemli bir proje.
7.700’ha’lık alana kurulacak havalimanı içerisinde 1.100 hektarlık ileri teknoloji endüstri ve ticaret alanını da barındıracak. Bunun yanı sıra inşasında Cam zarf kullanılarak terminal binasının ortasında maksimum gün ışığı girişi sağlayarak yapay aydınlatma ihtiyacını azaltacak, binada elektrik kullanımını en aza indirgemek üzere maksimum derecede kullanılan “Akıllı Bina” olacak. Elektrik ve ısıtma ihtiyaçları havalimanının ürettiği çöplerin çoğu kullanılarak merkezi ısıtma ve güç üretim birimiyle karşılanacak. Havalimanı’nın beş önemli tesisi bulunacak; terminal binası, pistler, aktarma istasyonu, tamir tesisleri, hangarlar ve hava taşımacılık tesisleri içerisinde ayrıca büyük bir alışveriş tesisi üst üç katta beş yıldızlı oteller, ticari ofis binaları, ticari fuar alanı da barındıracak. Yapımında 100 Bin kişilik istihtam oluşturacak havalimanı ayırt edici bir şekilde uzaydan görülebilecek. Dış dokusu ise Edirne deki Selimiye Caminin İslam-Osmanlı motiflerinden esinlenerek yapılacak. Ayrıca projenin 3. Köprü Yavuz Sultan Selim köprüsüyle aynı anda bitirilmesi hedefleniyor.
Hiç şüphesiz tüm bu özellikleriyle bir teknoloji harikası ve jeopolitik önemini biraz daha arttıracak olan bu projeye aslında asrın projesi de diyebiliriz. Bu projenin ilçemiz sınırları içerisinde olması ilçemiz açısından da çok büyük bir nimet. Daha projenin temeli atılmadan söylentisi çıktığında bile ilçemize büyük bir avantaj kazandıran bu yapının tamamlandığında Türkiye nezdinde ilçemizin de Dünya çapında tanınmasına ve lojistik merkez haline getirmesi ise birçok yararlarından sadece birkaçı. Böylesine büyük bir yolcu kapasitesi ve lojistik taşımacılığının da merkezi olmasının ise ilçemiz açısından ne denli önemli olduğunu ,nasıl bir ekonomik ilerleme kaydedeceğimizi hayal edebilmek de zor olmasa gerek.
Ne zaman Türkiye ilerlemesine ve büyümesine dair bir adım attığında gizli bir güç devreye giriyor ve çeşitli entrika , komplo teorileriyle Türkiye’nin bir ayak bağı oluyor. Ortaya yine bir istemezükcü zihniyet çıkıyor ve bu zihniyet dışarıdan ve içeriden çok acımasızca ve yalan yanlış bilgilerle saldırıyor. Dün metrobüs projesini istemeyen zihniyet bugün ulaşımını nasıl metrobüs ile sağlıyorsa, yakın zamanda tamamlanan marmarayı istemeyenler nasıl iki yaka arasında ki geçişlerinde marmarayı kullanıyorsa eminim ki bu havalimanı projesine karşı olanlar da bu havalimanını kullanacaklar ve bu nimetlerden yararlanırken yüzleri dahi kızarmayacak. Çünkü ; ucuz siyaset yapmak adına milletinin ve vatanının geleceği için önem arz eden bu tür büyük projelere kara çalma ve itibarsızlaştırma çalışmalarına girecek kadar aciz ve yoksunlar. Artık bu tür projelerde yani ülkemiz ,vatanımız ve milletimiz adına büyük bir atılım sağlayacak projelerde parti, siyaset gözetmeksizin destek ve dayanışma içerisinde olmak gerek. Sırf partileri veya şahısları karalamak adına bu tip projelere iftira engelleme yapmak vatan hainliğinin daniskasıdır. Eğer dayanışma duruşumuzu sağlarsak eminim ki atalarımız nasıl “Osmanlı Devleti” olarak yüzyıllarca dünyaya hükmetmişse bizde bugün onların torunları olarak onlara yakışır güçlü, kendi ayakları üzerinde duran, istikrarlı bir Türkiye olarak devletimizi yaşatabiliriz.
Bu yolda ilerleyen Türkiye Allah’ın izniyle istikrarlı duruşunu sağlayarak hedefine ulaşacak ve dünya üzerinde kendine yakışan yerini alacaktır.
Selam ve Dua İle…

Yazar : Onur Saka

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir