fbpx

Ege Depremi Ezber Bozdu

Ege Denizi’nde geçtiğimiz Cumartesi günü 6.5 büyüklüğünde yaşanan depremin ezber bozan depremlerden olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, son yaşanan Ege Depremi’nin 17 Ağustos 1999 İzmit depreminden sonra yaşanan 12 Kasım 1999 Düzce depremi gibi‘Marmara Bölgesinde depremin doğudan batıya doğru göç ettiği’ ezberini bozan depremlerden olduğunu söyledi. Bektaş “Deprem Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara ve Ege’de oluşturduğu paralel iki koldan kuzey kolu üzerinde, Gökçeada yakınlarında gerçekleşmiştir. Gökçeada İstanbul’a uzak olsa da Gökçeada depremi ve beklenen İstanbul depremi aynı fay sistemi üzerinde yer alır. Başka deyişe 1999 İzmit depreminden sonra kuzey kol üzerinde beklenen İstanbul depremi gerçekleşmemiş, Marmara atlanarak aynı fayın daha batıdaki Ege kısmı kırılmıştır. Bu özellik, Marmara Bölgesi’nde, Kuzey Anadolu Fay Sisteminin doğuda olduğu gibi aynı fay kolu üzerinde basitçe doğudan batıya doğru göç eden bir deprem serisi oluşturmadığının kanıtıdır” dedi.

MARMARA BÖLGESİ’NDE

SON 500 YIL İÇİNDE 19 TANE

YIKICI DEPREM MEYDANA GELDİ”

Marmara Bölgesi’nin 500 yıllık deprem tarihine bakıldığında 19 tane büyük yıkıcı depremin olduğuna dikkat çeken Bektaş “Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin paralel kuzey ve güney kolları üzerinde tarih sırasına göre birbirini izleyen deprem çiftlerini oluşturduğunu görürüz. Bu özellik uzak paralel fay kolları arasında zamana bağlı stres transferi olduğunu ve paralel fayların birbirlerini tetiklediğinin kanıtıdır. Bunun en yakın örneği birkaç ay farkıyla

yaşanan 1999 İzmit ve onu izleyen daha doğudaki Düzce Depremi’dir. Yakın tarihte ise kuzey kolda Gökçeada Depremi’ne çok yakın bir yerde 1975 Saros Körfezi Depremi’nden sonra izlenen ikinci yıkıcı deprem güney kolda 1983 yılında Çanakkale-Biga’da gerçekleşmiştir. Tarihsel depremlere gelince benzer şekilde kuzey koldaki 1766 Gelibolu Depremi’ne karşılık izlenen ikinci yıkıcı deprem 1855 yılında güney kolda Bursa da gerçekleşmiştir. Bütün bu özellikler Marmara Bölgesi’nde birbirinden uzak paralel fayların da birkaç ay veya birkaç yıl arayla karşılıklı stres transferi yaparak tetiklendiklerini gösterir” diye konuştu.

Yaşanan depremin İstanbul’dan çok Güney Marmara’yı etkilediğini ifade eden Bektaş “6.5 büyüklüğündeki Gökçeada Depremi’ni aynı kırık hattı üzerinde çok dar alanda hem kuzeydoğuya Saros Körfezi’ne doğru, hem de güneybatıya Yunanistan tarafına doğru stres transferi yaparak kırığın her iki tarafını gerilmelerle yüklemiştir. Aynı fay üzerinde kısa zaman aralığında gelişen bu stres transferi ve tetiklemeye karşı geçmişte olduğu gibi birbirinden uzak paralel faylar arasında birkaç ay veya birkaç yıl süren stres transferinin yaşanması ve karşılıklı depremlerin oluşması mümkündür. Gökçeada Depremi’nin bulunduğu fay hattı üzerindeki İstanbul’dan çok güney kolda yer alan Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Mudanya bölgelerindeki depreme hazır fayları zaman içinde tetikleyebileceğini söylemek mümkündür” ifadelerini kullandı.

MARMARA’DAKİ DEPREMİN AYRINTILARI

Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesi saat 12.26’da şiddetli depremle sallandı. Deprem Bolu’dan Edirne’ye, İstanbul’dan İzmir’e, Çanakkale’den Eskişehir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Depremin can ve mal kaybına neden olup olmadığı araştırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir