fbpx

Taner Yıldız: Soma’da 166 işçimizi kaybettik

Son güncelleme: 14 Mayıs 2014 01:52

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada 166 madencinin yaşamını yitirdiğini, 80 yaralının da tedavi altına alındığını açıkladı.

Manisa’nın Soma ilçesindeki bir linyit madeninde meydana gelen patlama sonrası çıkanyangında bilanço ağırlaşıyor.

Kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgileri veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı ikinci açıklamada ölü sayısının 166’ya yükseldiğini söyledi.
Zamanın kurtarma çalışmalarının aleyhine işlediğini belirten Yıldız, ölü sayısının daha da artabileceğine işaret etti.

Kaza sırasında madende 787 işçi olduğunu belirten Yıldız, tahliye edilen 363 kişiden, 4’ü ağır olmak üzere 80’inin de yaralı olduğunu söyledi.

BAKANLIK: TESİSTE TEFTİŞ YAPILMIŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Manisa’nın Soma ilçesindeki özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patlamasıyla ilgili açıklama yapıldı.

“Manisa’nın Soma ilçesindeki Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. iş yerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince 2012 yılında 2 kez, 2013 yılında 2 kez ve son olarak da 13-14, 17-18 Mart 2014 tarihinde de iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldığı ve mevzuat aykırı bir durum görülmediği, ayrıca iş yerinde 25 Temmuz 2013 tarihinden itibaren 9 iş güvenliği uzmanı, 3 iş yeri hekiminin çalıştığı tespit edilmiştir. Olayın ilk başından itibaren müfettişlerimiz olay yerindedir. Bakan Yardımcımız ve Teftiş Kurulu Başkanımızda olay yerine hareket etmiştir. Maden ocağında mahsur kalan işçi kardeşlerimizin sağlıklı bir şekilde kurtulmalarını temenni ediyoruz” denildi.

ŞİRKETTEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Manisa Soma’da gerçekleşen elim kazayla ilgili Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada, patlamaya ilişkin inceleme ve araştırma yapıldığı belirtilerek, “Manisa Soma’da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz” ifadelerine yer verildi.   Ajanslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir