fbpx

Uzmanlar emlak sektörünü masaya yatırıyor

Son yıllarda Arnavutköy’de yediden yetmişe herkesin uğraş verdiği emlak ve gayrimenkul sektörü masaya yatırıldı. İşinin ehli olmayan ve kayıt dışı çalışan emlakçıların Arnavutköy’de yasal yollarla çalışan Gayrimenkul Danışmanlarını zora soktuğunu ifade eden yetkililer yakın bir zamanda tüm emlakçıları kapsayacak ciddi eğitim programları düzenleme kararı aldılar.

Arnavutköy Nokta Tesislerinde Gayrimenkul Bilirkişi Uzmanı İlkay Kaymak’ın organize ettiği toplantıya Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cihat Şimşek, Arnavutköy Emlakçılar Derneği Başkanı Özkan Kadı, Arnavutköy Müteahhitler Derneği Başkan Yardımcısı Resul Kaya ve İstanbul Emlak Komisyoncular Odası Başkanı Nizamettin Aşa katıldı.

İlkay Kaymak: “Bilinçli çalışmak gerekiyor”

Arnavutköy’de kayıt dışı çalışan ve kendilerine emlakçı adı veren yüzlerce kişinin olduğuna dikkat Gayrimenkul Bilirkişi Uzmanı ve Atlaslar Gayrimenkul sahibi İlkay Kaymak “Arnavutköy ilçemizde emlak sektörünün kanayan yarası bilinçsiz ve kayıt dışı çalışan meslektaşlarımızın eğitimli bilinçli ve profesyonel çalışması gerekiyor. Bu yüzden de İstanbul Emlakçılar Odası bölge temsilcisi olarak emlak sektörümüz adına girişiminde bulunmamız gerekiyor” dedi.

Özkan Kadı: “Bin 500’ün üzerinde emlakçı var”

Arnavutköy Emlakçılar Derneği Başkanı Özkan Kadı da Arnavutköy’de son yıllarda Gayrimenkul sektörüne ciddi bir yöneliş olduğuna dikkat çekti. Özellikle dev projelerin Arnavutköy’ün değerini artırmasının ardından bölgede çok sayıda emlakçı artışı olduğuna değinen Kadı; “Elbette ki emlakçılık yapabilir herkes. Fakat bizler işini layıkıyla yapan, vergisini ödeyen, oda kayıtları bulunan kişilerin bu sektöre değer katacağı kanaatindeyiz. Ancak görünen o ki Arnavutköy’de tahmini olarak bin 500’ün üzerinde kendisine emlakçı diyen ve ofis kurarak bu işi yapan kişi var. Hal böyle olunca da ortya zaman zaman suistimaller çıkıyor ve bu da işini layıkıyla yürüten emlakçılarımızı zor durumda bırakıyor” dedi.

İstanbul Emlak Komisyoncular Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul genelinde yürüttükleri çalışmalar ile birçok emlakçıyı odaya kaydettiklerini söyledi ve “Sektörde eğitimli kişilerin yetişmesi gerekiyor. Aksi halde durum hiç iç açıcı olmayacaktır” dedi.

Emlakçılık emeklilik mesleği değildir

İstanbul Emlak Komisyoncular Odası olarak hedeflerinin çıtayı yükseltmek olduğunu söyleyen Aşa; “Emlakçılık basit bir meslek değil. Ya da işsiz güçsüz insanların yapacağı, emeklilik sonrası yapılacak bir iş de değildir. Ek iş, yan iş hiç değildir. Piyasada bir yığın insan kendilerini emlakçı olarak adlandırıyor. Kamuoyunun bu isimleri muhatap olarak kabul etmemesi gerekiyor. Çünkü kendilerine emlakçı adını veren bu kişiler yarın bir gün olumsuz birçok eylem içine giriyor. Durum böyle olunca da en çok işini layıkıyla yapan emlakçılarımız mağdur oluyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu da eğitimdir. Bizler açtığımız ve açacağımız eğitim kurslarıyla işinin ehli emlakçılar yetiştirme gayreti içindeyiz” dedi.

İnsanların zaman zaman dolandırıldığına da dikkat çeken Aşa; “İnsanlar hayatlarının en büyük alışverişini riske atmamalıdır. Emlak alım-satımı tesadüfe bırakılmamalıdır. Dolayısıyla vergisini ödeyen, sertifikası olan, odaya kayıtlı olan emlakçılarla ticaret yapmalıdır vatandaşlarımız” diyerek vatandaşları da uyardı.

Karşılıklı fikir alışverişleriyle devam eden toplantıda Arnavutköy Müteahhitler Derneği Başkan Yardımcısı Resul Kaya da birebir iç içe olan müteahhitlik ve emlak sektöründe ki eksikliklere değinerek, yapılacak tüm eğitim programlarına müteahhitlerin de dahil olabileceğini ifade etti.

Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cihat Şimşek de Arnavutköy’de yapılacak eğitim faaliyetlerinde Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her türlü desteği esirgemeyeceklerini ifade etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir