fbpx

Taner Yıldız: Soma’da 205 işçimizi kaybettik

Son güncelleme: 14 Mayıs 2014 10:43

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada 205 madencinin yaşamını yitirdiğini, 80 yaralının da tedavi altına alındığını açıkladı.

Manisa‘nın Soma ilçesindeki bir linyit madeninde meydana gelen patlama sonrası çıkanyangında bilanço ağırlaşıyor.

Saat 09:46 itibariyle dumanın azalmasıyla kurtarma ekipleri yeniden galerilere girdi. Saat 09.00 sıralarında da bazı yaralı ve cesetler ocaktan çıkarıldı. Bu sırada heyecanla bekleyen işçi yakınlarıyla görevliler arasında hüzün ve sevinç bir arada yaşandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: “Kurtarma faaliyetleriyle alakalı ümitlerimizin azaldığını söylemem lazım” -‘Ölü sayısı ikiye katlanabilir” -“(Ulusal yas ilan edilecek mi) Sayın Başbakanımız geldiğinde kendisine sunacağız, birazdan da kendisiyle görüşeceğim. Ondan sonra arkadaşlarla bu konuyu irdeleyeceğiz..” “En son geldiğimiz noktada vefat eden 72 madencimizin otopsisi tamamlandı.” “Yangın devam ediyor”

Kurtarma çalışmalarıyla ilgili sabah saat 05.00 sularında ve saat 08.30’da son bilgileri veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, olay ölü sayısının 205’e yükseldiğini söyledi.

Soma’daki maden faciasının bilançosu her geçen saat artıyor.

Ölü sayısıyla ilgili son resmi açıklama; bölgedeki en yetkili isim olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan geldi. Kazanın ardından Soma’ya giden Yıldız, saat 08.00 sıralarında kameraların karşısına geçti ve ölü sayısının 205 olarak tekrar etti.

“Ümitlerimizin azaldığını söylemem lazım” diyen Yıldız, 3 saat içinde ocaktan başka ceset çıkarılıp çıkarılmadığıyla ilgili soruya da, ekiplerin o saatten bu yana ocaktaki gaz seviyesini düşürmek için çalıştığı bilgisiyle yanıtladı.

YANGIN DEVAM EDİYOR

Yıldız, bir gazetecinin yangının devam ettiğinin söylendiğini belirtmesi üzerine de “Yangın devam ediyor evet” cevabını verdi.

MAHSUR KALAN İŞÇİ SAYISINI VERMEDİ

İçeride kalan işçi sayısıyla ilgili bir şey söylemenin doğru olmayacağını belirten Yıldız, kendilerinin de şirketin verdiği sayı üzerinden yürüdüklerini söyledi. “Ne kadar olduğunu biliyoruz ama çıktıkça paylaşacağız” diyen Yıldız şunları kaydetti:

“80 yaralımız var demiştik. 60 yaralımız madencilerimizle ilgiliydi, diğer 20’si de kurtarma ekiplerinden gelenlerden gazdan etkilenen ve zarar görenlerdi. Şu anda 4 tane ağır yaralımız var, durumları da yine hastanelerimizde kontrol altına alınıyor. İlk etapta çıkan ve çıkartılan 363 madencimiz olduğunu söylemiştik. En son geldiğimiz noktada vefat eden 72 madencimizin otopsisi tamamlandı. Bunlarla alakalı işlemleri Balıkesir Valimizin başkanlığında bir heyetle beraber takip ediyoruz. Cenaze teslimlerini de bizim aradığımız cenaze yakınlarıyla beraber başlatacağız. Herhangi bir karmaşaya yol açmamak açısından”

ULUSAL YAS

Başbakanlık 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecek. Ulusal yas nedeniyle resmi tören dışındaki 19 Mayıs kutlamaları da iptal edildi…

Meclis bu hafta çalışmayacak

SAAT 05.00’TEKİ AÇIKLAMA

Bakan Yıldız bir önceki açıklamayı sabahın ilk saatlerinde yapmıştı.

İhmal iddiaları sorulan Yıldız, “Arkadaşlar ihmal varsa biz buna kayıtsız kalmayız. İhmal var ya da yok demek bu sabahın gündemi değil. Şu an için önemli olan işçi kardeşlerimizin sağ olarak çıkartılmaları. İdari ve adli ne varsa onlar yapılır. Ama sabaha kadar bizim daha hızlı çalışmamız lazım” dedi.

Maden şirketinin yetkilileri ya da sahipleriyle görüşüp görüşmediği sorulan Yıldız, “Telefonda görüştüm ve durumu değerlendirdik” dedi.

Yarınki organizasyonlar için de tüm çalışmaların yapıldığını söyleyen Yıldız, herhangi bir boşluk yaşanmaması için gayret sarf edildiğini belirtti.

Savcılarla da adli tıp işlemlerinin hızlandırılması için konuşulduğunu belirten Yıldız, bu işlerin yüreklerdeki büyük acılarla yürütüldüğünü dile getirdi.  Ajanslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir