fbpx

ARNAVUTKÖY TAKSİCİLERİNDEN ‘EVET’E TAM DESTEK

Arnavutköy’ün en büyük sorunlarından birisi olan ticari taksilerin akıbeti ile ilgili de önemli konuşmaların yapıldığı programda Ak Parti Milletvekili Mehmet Metiner, “Bu sorunu çözmek boynumun borcudur” dedi.

Arnavutköy Taksici ve Şoför Esnafı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen programa 300’e yakın taksici esnafı katıldı. Programın açılış konuşmasını 2007 yılından beri dernek başkanlığı görevini yürüten Hamil Ülbeyi yaptı.

ÜLBEYİ: “BUGÜN ÜLKE MENFAATİNİ DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ

Arnavutköy Taksici ve Şoför Esnafı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halit Ülbeyi, ülkenin çok zorlu süreçlerden geçtiğine dikkat çektiği konuşmasında, “Taksici esnafı olarak sorunlarımız var ancak bugün burada toplanmamızın sebebi sorunumuzun çözümü için bir dayatma değil. Ülkemizin sıkıntılarının çözümü noktasında destek olmaktır. Zira ülke menfaati kişilerin üstündedir. 15 yıl öncesine kadar bu ülkede derin devletin yapılanmaları söz konusuydu. Ancak ülkemiz büyüyüp güçlendikçe özellikle Avrupa ülkelerinin destekleriyle bir takım hainler büyüyen ve güçlenen ülkemizin önünü kesmeye çalıştı. Burada da bulunan arkadaşlarımızın tamamı tek bir partiye mensup değildir. Zaten böyle olması da düşünülemez. Ancak bugün topyekun ülkenin içinde bulunduğu koşulları biliyor. Ülkemiz sıkıntıdayken siyaset ve politika teferruattır. Önemli olan ülke ve ülkeyi yüceltendir. O da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

Arnavutköy’deki taksici esnafının bölgenin tozunu toprağını yuttuğunu sözlerine ekleyen Hamit Ülbeyi; “Arnavutköy henüz belde iken kamyonların dahi giremediği sokaklara ve köylere buradaki taksici arkadaşlarımız hastaları sırtlarında taşıdılar. Beldeden sonra ise gerek taksici esnafımız gerekse bölge yöneticilerimiz ilgili birim ve bakanlıklara ilçemizde artık resmi plakalı sarı ticari taksilerin zaruri bir ihtiyaç olduğunu bildirdiler. Kırsal bölge olması nedeniyle bölgemiz ne yazık ki göz ardı edilmiştir. Geçmişte yani 1998 yılında Arnavutköy Belediyesi Encümen kararı ile geçici bir ruhsat ile kısmen de olsa taksici esnafımız çalışma imkanı bulmuştur. Sonraki süreçte ise taksici esnafımızla ilgili yaşanan sıkıntıların tek elden kontrol edilmesi ve ilgili birim ile kurumlara iletilmesi için 2007 yılında derneğimiz kuruldu. Biz sorunlarımızın çözümünü beklerken ülkemiz bir takım karanlık süreçlerin içine çekilmeye çalışıyor. Bizlerinde talepleri göz ardı ediliyordu.

Kıymetli dostlar Arnavutköy’ün nüfusu hızla artıyor. 2008’de merkezin nüfusu 40 bin iken 2009’da ilçe statüsü kazandıktan sonra toplam nüfus 168 bin oldu. Ve bugün gelinen noktada ilçemizin 247 bine ulaştı. Bu rakamlar resmi olarak ama gayri resmi daha fazladır. Böylesine hızla nüfusu artan ilçemizde taksicilerimin artık resmiyete kavuşması elzem olmuştur. Bunun içinde devlet büyüklerimizin gereğini yapacağına inancımız tamdır” dedi.

ÜNER: “BU REFERANDUM MİLLET MESELESİDİR”

Ülbeyi’nin ardından kısa bir selamlama konuşması yapan Ak Parti Arnavutköy İlçe Başkanı Av. Ercan Üner, “Gittiğimiz her yerde ulaşım sıkıntısı karşımıza çıkıyor. Ben ilçe başkanı olarak bugün Anadolu’nun en ücra köşesinde bile ticari taksi varken Arnavutköy’de bu hizmetin olmamasından dolayı duyduğumuz mahcubiyeti her yerde dile getiriyoruz. Bu sorunun çözümü için referandum sonrası bu konuda her türlü çalışmaya destek olacağıma söz veriyorum” dedi.

Referandum sürecine de değinen Üner, şöyle konuştu; “Anayasa değişikliği bugünün konusu değil yıllardır bu konu tartışılıyor. Bu meseleyi sistem üzerinden değil de şahıslar üzerinden tartışmak önceki siyasetçilerimize haksızlık olur. Bugünkü şahıslara da hakaret olur. Bu Recep Tayyip Erdoğan’ın sorunu değil milletin sorunudur, bu Ak Parti’nin sorunu değil milletin sorunudur. Referandumda evet oyu veren Ak Partili veya MHP’li olmaz. Hayır veren de CHP’li veya HDP’li olmaz bu başka bir şey. Bu millet meselesidir. Geçmiş yıllardaki siyasetçilerimize de baktığımızda hep bu meseleyi toplum önüne getirdiğini hatırlıyoruz.”

METİNER: “BU SORUNU ÇÖZMEK BOYNUMUN BORCUDUR”

Arnavutköy’deki taksici esnafıyla bir araya gelen Ak Parti Milletvekili Mehmet Metiner, taksicilere hitaben yaptığı konuşmasında taksicilerin yaşadıkları sorunları ve beklentilerini ilgili birimlerde takip edeceğini ifade etti. Daha sonra 16 Nisan’da gerçekleşecek olan Referandum’a değinen Metiner, şöyle konuştu;

“Birileri güçlü olmamamızı istemiyor. Güçlü olmazsak sorunların çözümünü nasıl yapacağız. Seçilmişlerin elinin güçlenmesi gerekiyor ki bürokrasideki birçok engeli aşalım. Kemal bey bu sisteme karşı çıkıyor illaki çift başlık istiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi demokratik bir hükümet sistemidir. Cumhurbaşkanı yeni sistemde kaç yardımcı atayacak bilmiyoruz diyor. Mevcut sistemde kaç yardımcı atayacağını biliyor musun? İstediği kadar atayabilir. Asıl mevcut sistemde bu sıkıntı var.

Biz iktidara geldiğimizde 36 bakanlık vardı biz 25’e düşürdük. Önüne gelene bakanlık vermiş bunlar. Bizim kimseye bakanlık verme sevdamız yok. Biz milletimize hizmet etmek istiyoruz. Hızlı karar alıp vatandaşlarımızın sorunlarını bir an önce çözmek için bu sistemi istiyoruz. Başkalarına makam mevki vermek için değil. Eğer öyle olsaydı geldiğimizde 36 bakan sayısını 46 yapardık ama 25’e indirmişiz.

SEÇİLME YAŞI

Seçilme yaşının 18’e düşmesine Kemal Bey karşı çıkıyor. Avrupa ülkelerinin birçoğunda zaten seçilme yaşı 18 bundan da haberi yok. Neymiş milletvekili sayısını 600’e çıkartıyormuşuz. Avrupa ülkelerine bakın nüfus oranlarına göre milletvekili sayıları bizim çok çok üstümüzde. Şuanda 550 olan milletvekili sayısını 600’e çıkartıyoruz sadece 50 tane artıyor.

Diktatör diyor aynı yetkiler Mustafa Kemal Atatürk’te de vardı o da diktatör diyoruz yok haşa o diktatör diyor. Yetkiler değişmiyor ki. Yüzde 52 oy alana diktatör diyor ama sandıktan çıkmayan İsmet İnönü’ye kahraman diyorlar. Diktatörlüğü sizden öğrendik ama diktatörlüğünüzü tarihe uğurladık. Sandığın olduğu yerde diktatörlük olur mu?

Milletin önüne her 4 yılda 5 yılda bir sandık kuruluyorsa diktatörlük olmaz. Sandık kurulacak millet kendi geleceğini kendisi belirleyecek yok öyle yağma. Kimi Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsanız onu seçeceksiniz. Beğenmezseniz sandıkta görevine son vereceksiniz. 16 Nisan’da hükümet seçmeyeceğiz zaten hükümetiz, biz milletvekili olmayacağız zaten milletvekiliyiz, Cumhurbaşkanı seçmeyeceğiz zaten Cumhurbaşkanımız var. Ama tarihte ilk defa kendinize oy vereceksiniz. Kemal beyin yalanlarına yetişemiyoruz. Onun yalanlarıyla uğraşmaktan kendi doğrularımızı anlatamıyoruz.” Metiner konuşmasının ardından taksici esnafı ile bir süre sohbet ettikten sonra program sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir