fbpx

Arnavutköy ”KİPTAŞ TAM BİR MUAMMA”

Arnavutköy kamuoyu, belde belediyesi döneminden bu güne uzanan bilinmeyen gerçeklere cevap arıyor. 05-02-2008 tarihinde Arnavutköy Belde Belediyesi ile İstanbul Konut İmar Plan Turizm Ulaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş (KİPTAŞ) ile Arnavutköy Belde Belediyesi ile yapılan kat karşılığı konut inşaatı çalışmasında dönemin Arnavutköy Belediyesi Yavuz Selim Mahallesi 11 Pafta 1069 Parsel üzerine kat karşılığı konut inşaatına ait yer ile ilgili yapılan yazışmanın belgesini siz değerli okurlarımız ile paylaşarak bu günün Arnavutköy Belediyesi’ne sorular sormak istiyoruz.

Belediyeniz ile şirket arasında imzalanmış olan ”Arnavutköy Belediyesi Yavuzselim Mahallesi 11 Pafta 1069 Parsel üzerinde kat karşılığı konut inşaatına ait yer teslimi 09.03.2007 tarihinde yapılmıştır. Yüklenici olduğumuz işin yapımı devam etmektedir. Sözleşmeye göre 700 adet olan daire sayısı uygulama projesi ile 768 adet daireye çıkması sebebiyle revize paylaşımla ilgili olarak idari şartname’nin 11. maddesi gereği Belediyeniz encümenince değerlendirilip karara bağlanması ve neticesinin tarafımıza tebliği için 23.05.2007 tarih ve 402-3005-2703-07 sayılı yazışma ile Belediyenize müracaat edilmiş ve Belediye encümenince de karara bağlanmıştır.

Şimdi ise yeni oluşan vaziyet planına göre iş bu konut parseli içerisine toplam 1.456,02 m2 olmak üzere muhtelif m2’lerde 9 adet bağımsız dükkanlar oluşturulmuştur. Belediyeniz ile imzalanan kat karşılığı inşaat sözleşmesinin eki olan özel idari şartname’nin 11 maddesinde; ” Uygulama projesi ile paylaşım oranının altına düşmemek şartı ile meydana gelen değişiklik Arnavutköy Belediye encümeni tarafından yeniden değerlendirilip karara bağlandıktan sonra işe devam edilecektir.” hükmü gereğince; yeni oluşan vaziyet planına göre gerçekleşecek dükkan numaraları, sayıları ve inşaat alanları ile yüzdelerinin ekli listede dökümü yapılmıştır. Ekli liste de görüleceği üzere belediyenize yeni oluşan 1.456,02 m2 dükkan alanından teklifimiz 268,14 m2’ye tekabül eden 3 adet bağımsız bölüm 6, 8 ve 9 no’lu dükkanlardır. ( % 18,415955825′ tir deniliyor.

kiptaş belgesi

 

  • Şimdi soruyoruz:

1. Arnavutköy Belediyesine tahsis edilen bu 3 dükkan kimler tarafından işletilmektedir?

2. Bu dükkanların satışı yapılmışsa veya işletiliyorsa Arnavutköy Belediyesine ne kadar gelir sağlamıştır?

3. Mevcut Kiptaş konutlarından kat karşılığı alınan kaç daire olmuştur?

4. Alınan bu daireler kaça satılmıştır, bu satışlardan elde edilen gelir ne kadar olmuştur?

5. Bu daireler kimlere satılmıştır?

6. Mevcut Belediye Başkanı Sayın A. Haşim Baltacı kiptaş konutlarında oturduğu bilinmektedir. Sayın Baltacı oturduğu daireyi kaça almıştır?

7. Kiptaş konutlarından Arnavutköy Belediyesine düşen daire sayısından kaç adeti ARAŞ A.Ş’ye hibe edilmiştir?

8. ARAŞ A.Ş mevcut Kiptaş konut satışlarından elde ettiği geliri Arnavutköy belediyesine nasıl ve ne miktarda aktarmıştır ?

Kent Yaşam / Salih SÜTLAN

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir