fbpx

Anlamayan Toplum Olduk

Okumayan, okuyanı da anlamayan; “anladım mı?” diye düşünmeyen, “yanlış anlayıp çok okudum, dinledim.” diye övenerek yanlış anlatan; az bilip onu da yanlış bilen ve bildiğini sanıp etrafına anlatan bir toplum olduk.
Geçen gün eski bir dostumla görüştüm, konuştum. 20 yıl önceki ayetlere dayandırarak savunduğu bir çok şeyi bugün savunmayan ; hatta ben söylediğimde bile kabul etmeyip karşı çıkan bir hale gelmiş.
Bu da toplum önderlerimizden sayılan bir kişi!
“Dün mü yanlış anladı?” “Bugün mü?” “İşine öyle mi geliyor?” bilmiyorum ;ama sonuç çok vahim.Dün ALLAH adına hareket ediyordu; bugün birileri adına hareket eder hale gelince gerçeklerden kaçar hale gelmiş.
Toplum içinde başka arkadaşlara bakıyorum da, dün hak diyerek savunduklarını unutmuşlar. Bugün yanlışı savunmaya başlamışlar. Maalesef yanlışı savunurken onuda hak diye insanlara tebliğ eder hale gelmişler.
Buradan şunu çıkartmak lazım diye düşünüyorum.
Demek ki dün dinlediğini ve az da olsa okuduğunu anlamamış, anladım sanmış ; ya da anlamış kabul etmiş. O gün öyle davrandığı için birileri değer vermiş,bugün bu hali ile daha zengin ve mevkii sahiplerinden değer bulmuş olduğu için ve de işine menfeaatine öyle geldiği için bugün böyle olmuş. Demirel’in dediği gibi “Dün dündür, bugün bugündür.” mantığı…
İşte böyle kardeşlerim.İnsanlar anlamak,öğrenmek ve öğrendiği ile yaşamak için okumazsa, dinlemezse,işine geldiği gibi anlar.Şeytan ona öyle anlamasını sağlar.Oda anladığını sanar.Çok okudum,çok sohbette bulundum vs. diyerek ; çok bildiğini düşünerek, hem kendisinin, hemde etrafıyla birlikte toplumun helakına sebep olur.
O zaman ne yapmalıyız?
Anlamak için okumalıyız.Okuduktan veya sohbeti dinledikten sonra düşünmeliyiz.Etrafımızla istişare ederek en doğru şekilde anlamaya çalışmalıyız.”Az konuşup çok düşünmeliyiz.” “Az okuyup anladık mı?” diye okuduğumuzu düşünmeliyiz.Sonra yine okumaya devam etmeliyiz.Bunları yapmak için evvela iyi niyet taşımalıyız.Hak için gerçek için okuyup dinlemeliyiz.
“Sohbete geldi.” desinler diye veya “Çok kitap okudu.” desinler diye okuyanlar ,yanlışta kalmaya mahkumdurlar.
“İnandığın gibi yaşamassan, yaşadığın gibi inanırsın.” diye bir söz vardır. Maalesef bugünkü halimiz bu. ALLAH yar ve yardımcımız olsun inşaALLAH.

Yazar : Hasan Hüseyin Talas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir