fbpx

5 ton hamsi, 15 dakikada tükendi

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde düzenlenen 7. Karadeniz Hamsi Şöleni’nde vatandaşlara dağıtılan 5 ton hamsi, 15 dakika gibi kısa bir sürede tükendi. Etkinlikte, Karadeniz türküleri ve horon gösterileriyle coşku tavan yaptı.

Karşıyaka Belediyesi’nin Karadeniz Konfederasyonu (KAREKON) ve Karşıyaka Karadenizliler Derneği’nin işbirliğiyle düzenlediği “7. Karadeniz Hamsi Şöleni” dördüncü gününde on binleri ağırladı. Bostanlı Pazaryeri’nde bu yıl 7’nci kez gerçekleştirilen Karşıyaka Hamsi Şöleni, renkli görüntülere sahne oldu. Etkinlikte Karadeniz Bölgesi’nde bulunan illerin tanıtım stantları ile yöresel gıda satış stantları açıldı. Çocuk oyun alanları ve hediyelik eşya satış yerlerinin de yer aldığı şölende, geleneksel hale gelen “Hamsi İkram Günü” Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve eşi Zehra Akpınar’ın yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, muhtarlar, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

5 TON HAMSİ DAĞITILDI

Konuklar için hazırlanan 5 ton hamsi kısa sürede tükendi. Alanı dolduranlara hamsi ikram eden Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar ve beraberindekiler, kurulan stantları da gezerek yöresel yemeklerden tattı. Etkinliğin devamında horon gösterileri yapıldı. Karadeniz türküleri ile de coşku tavan yaptı.

“KÜLTÜRLERİ YAŞATIYORUZ”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, yörelerin kültürel ve sosyal özeliklerine dikkat çekti. Akpınar, “Biz, Karşıyakamızda yaşayan herkesin birlik ve beraberlik içinde yaşamasını arzu ediyoruz; ancak bunu yaparken, geldikleri yörelerin kültürel ve sosyal özelliklerini yaşatmalarına olanak tanıyoruz. Bu etkinlik sadece hamsi yemek ya da yöresel oyunları oynamak için yapılmadı. İnsanlarımızın birbirinden ayrıştırıldığı, ortak değerlerimizin yok edilmeye çalışıldığı günümüzde, birlik ve beraberlik mesajı vermek için de bu etkinlik oldukça önemli. Her yer İzmir gibi olsun” dedi.

“KARADENİZLİLER RENK KATIYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ise şu ifadelere yer verdi: “Karadenizlilerin olduğu yerde neşe ve mutluluk vardır. Karşıyaka bugün farklıysa, bunda Karadenizlilerin payı da büyüktür.”
Şenlik, 22 Aralık Pazartesi günü sona erecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir