fbpx

Yenişehir Arnavutköy, Deprem Riski Belirlendi.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da kurulacak Yenişehir Rezerv Yapı Alan içinde kalan 24 bin 475 hektarlık alanın mikro bölgeleme etüd çalışmalarını tamamlayarak raporlarını hazırladı.

Bakanlık, böylece Başakşehir, Hadımköy, Arnavutköy ve Küçükçekmece’yi de kapsayan alanda olası afet tehlikelerini ve zeminin mühendislik parametlerini belirleyerek yerleşime uygunluk değerlendirmesini yaptı. Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından yerleşime açılacak rezerv yapı alanına dair yapılan mikrobölgeleme etüt çalışmasında jeofizik çalışmalar, arazi incelemeleri, sondaj çalışmaları, olası afet riski değerlendirmesi yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce hazırladığı jeoloji haritaları üzerinde de karelaj-hücrelendirme çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar kapsamında bölgede yeraltı radarı ölçümü, sismik yansıma ölçümü, sismolojik etüdler gerçekleştirildi. Yenişehir için son derece önemli olan çalışmalar 4 etap halinde yapıldı.
İlk etap, Arnavutköy İlçesinin Boyalık, Baklalı, Yassıören, Dursunköy Köyü’nü, Hadımköy Beldesinin, Çilingir, Hastane, Sazlıbosna Mahallesi’ni ve Başakşehir İlçesinin Şamlar Mahallesi’nin bir kısmını kapladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış jeoloji haritaları üzerinde; dolgu birimlerin, alüvyon alanlar karelajlanarak çalışma alanında 412 adet hücre oluşturuldu. İkinci etap ise Arnavutköy İlçesinin, Çilingir, Baklalı, Hacımaşlı Köyü’na, Taşoluk ve Haraçcı Mahallesi ile Hadimköy Beldesinin, Sazlıbosna Köyü’nü içerdi. Ön çalışmada alüvyon birimler 5 milyon 730 bin metrekare, diğer birimler ise 61 milyon 430 bin metrekare alanı kapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir