fbpx

YARKUR Tatbikatlarıyla Göz Doldurdu

Arnavutköy YARKUR (Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği) genel bir kurtarma tatbikatı yaptı. İBB İtfaiye eğitmeni Hakan KALIN önderliğinde yapılan bu tatbikat aynı zamanda bir eğitim niteliği de taşıyor.

Arnavutköy Hacımaşlı mahallesinde Yapılan Tatbikatın içeriğinde teorik eğitim ve yangın tüplerinin kullanımının yanı sıra arama ve kurtarmada kullanılan malzemelerin tanıtımı, kullanım şekilleri gibi teorik eğitimlerle beraber uygulamalı eğitimler gerçekleştirildi. Binalardan ip kullanılarak afetzede kurtarma tatbikatı yapıldı.

İlk 72 Saat Tatbikatı Yapıldı

YARKUR (Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği) büyük çaplı doğal afetlerde deprem, heyelan, sel gibi olaylarda devletin iletişim ve kurtarma ağları yetersiz kaldığında, Afetlerde ilk 72 saat olarak tanımlanan afet zedenin en yalnız kaldığı anda, Nasıl davranması gerektiğinin eğitimleri verildi. İlk 72 saate arama ve kurtarma ekibinin afet anında ve afet sonrasında ekip olarak nasıl iletişim halinde ve afetzedeye en hızlı şekilde ulaşılıp kurtarma çalışmalarının nasıl yürütüleceğinin eğitimleri verildi. Bunun yanı sıra kurtarılan afetzedelerin yaşantılarını sürdürebilmesi için doğal ihtiyaçlarının karşılanması, Çadırların ve yeme içme gibi temek ihtiyaçların karşılanması için gereken toplu yaşam alanlarının oluşturulması tatbikatı yapıldı.

2015-08-18_025511

Yaşam Alanı Oluşturuldu

YARKUR (Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği) arama kurtarma ekibi deprem gibi afetlerde yaşamın sürdürebilirliğini sağlamak için çadır kurulumu, seyyar wc, su temini ve günlük yemek ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli yaşam alanı hazırlandı, Gece ekip olarak yaşam alanında sanki afet anını yaşamış gibi sabahlanarak tatbikatı tamamlandı.

2015-08-18_025516

Bağcılarda Büyük Felaketin Yıl Dönümünde Yapılan Deprem Tatbikati Gerçeğini Aratmadi

YARKUR (Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği) öncülüğünde AFAD, İBB İtfaiye’nin de katıldığı, 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’ni anma etkinlikleri kapsamında Bağcılar’da temsili olarak deprem ve arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Deprem anının canlandırıldığı tatbikat, vatandaşlar tarafından merakla izlendi.

Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen anma programında, depremde hayatını kaybeden binlerce vatandaş dualarla anıldı.

2015-08-18_021522

Programda, deprem ve depreme karşı alınması gerekenler hakkında bilgiler verildi. Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği (YARKUR) üyeleri tarafından gerçekleştirilen deprem tatbikatı da adeta nefes kesti. Deprem anının temsili olarak canlandırıldığı tatbikat sırasında evlerin enkazı altında mahsur kalanlar, arama kurtarma görevlileri tarafından kurtarıldı. Depremin etkisiyle bazı evlerde çıkan yangın ise Afet gönüllüleri ve itfaiye ekipleri tarafından anında müdahale edilerek söndürüldü. Temsili olarak canlandırılan deprem anındaki telaş ve korkulu anlar ise gerçeğini aratmadı.
Program sonunda büyük felakette hayatını kaybedenleri anmak için toplanan vatandaşlar, meşalelerle afetlere karşı farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi.

2015-08-18_021710

Arnavutköy’de Yeni Açılışı Yapılan YARKUR Arnavutköy Temsilciliği Başkanı Ahmet YÜKSEL İle Yaptığımız Röportajda Sorularımızı Cevapladı

>Kendinizden ve görevinizden bahsedebilir misiniz?

1987 İstanbul Eyüp doğumluyum. Karlıbayır mahallesinde ikamet etmekteyim. Öğrenim hayatımda ilk ve orta öğrenimimi Köroğlu İlköğretim Okulunda, Liseyi Hadımköy Örfi Çetinkaya Lisesinde bitirdim. Anadolu üniversitesi işletme fakültesi mezunuyum. Şuanda özel bir şirkette yönetici konumunda çalışmaktayım. Aynı zamanda Arnavutköy YARKUR Temsilciliği Başkanı olarak görev yapıyorum.

>Derneğinizin kurulma amacı ve derneğiniz Arnavutköy’e ne gibi katkılar sağlayacaktır?

Arnavutköy ilçemizde afet bilincini oluşturma ve afet gönüllülüğünü arttırma açısından kurumsal ve dernek olarak kapsamlı bir çalışma olmadığını görerek YARKUR (Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği) Arnavutköy Temsilciliğini açtık. Bizler YARKUR olarak eğitimli ve sertifikalı ekip arkadaşlarımızla afet, kaza, arama kurtarma ve ilk yardım konusunda kişileri teorik ve uygulamalı olarak olabilecek durumlara en iyi şekilde hazırlamaktayız.

2015-08-18_025525

>Dernekte ne gibi bir faaliyetler yürütüyorsunuz?

AFAD ve İstanbul itfaiyesinden almış olduğumuz eğitimleri tekrarlıyoruz ve bu eğitimleri aramıza yeni katılan üyelerimize aktarıyoruz. Üyelerimizi afetlerle ilgili bilinçlendiriyoruz ve okullarda tatbikatlar yapıyoruz.

>Arama kurtarma nedir açıklayabilir misiniz?

Kısaca anlatacak olursa arama kurtarma, herhangi bir doğal veya insan kaynaklı afet esnasında yardıma ihtiyaç olan kimselerin yerini tespit etme, ilk yardım uygulama ve onları güvenli bir yere nakletmedir. Bir acil durum söz konusu olduğunda bireylerin tahliye işlemi sırasında neler yapması, hangi çıkış yerlerini kullanmaları gerektiğini bilmeleri, eğer toplanma yerleri belirtilmişse buralarda nasıl bir düzenin alınmasının bilinmesi gerekmektedir diyerek ekledi.

2015-08-18_021640

>Arama kurtarmada ne gibi görevler vardır ve Arama kurtarma ekibinin vasıflarını söyler misiniz?

Arama kurtarmanın öncelikle kaza zedeye ulaşma ve kazazedeyi sağlıklı bir şekilde kurtarma görevi vardır. Sağlıklı bir şekilde kurtarma dememin amacı kazazedenin o anki durumunu tehlikeye sokmayacak şekilde soğukkanlı ve dikkatlice ilk yardımın uygulanmasıdır. Kaza öncesinde eğitim vermek, kaza esnasında bilinçli bir şekilde müdahalede bulunmak arama kurtarma ekibinin vasıflarından bazılarıdır.

>YARKUR arama kurtarma konusunda ne gibi bir rol üstleniyor?

Eğitim talep eden üyelerimize eğitim verme ve herhangi bir afete müdahale rolü üstleniyoruz.

>Eğitim dediniz, peki; hangi eğitimden geçiyor bu kişiler?

İlk önce arama kurtarma ve ilkyardımda kullanılan malzemelerin kullanımıyla ilgili, malzemelerin tanıtımı, hangi malzeme nerede nasıl kullanılıyor bunun eğitimi yanı sıra, yangın tüpleri nasıl kullanılıyor, yangında neler yapılması gerektiğini, deprem öncesi, anında ve sonrasında insanların ne gibi önlemler alması gerektiği ile ilgili eğitimler veriyoruz.

2015-08-18_025530

>Derneğe nasıl üye olunur?

Derneğimize 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes şubemize gelerek üye olabilir.

>Kapsamlı bir arama kurtarma ekibiniz var mı?

Şubemizde arama kurtarma için Sertifikalı 15 üyemiz mevcut. AFAD ve İstanbul İtfaiyesinden pratik ve teorik eğitimden sonra tatbikatlarla aldığımız eğitimleri ekiplerimiz ile güncel olarak pekiştiriyoruz.

>Derneğinizin Arnavutköy’deki hedefini söyleyebilir misiniz?

Vatandaşımızın afet bilincini uyandırıp, vatandaşlarımızı bir afette ve kazada en azından ilk yardım yapabilme seviyesine ulaştırmak. Arnavutköy’de afet gönüllülüğünü artırmak.

>Son olarak eklemek istediğiniz varsa söyler misiniz?

Üyelerimizin tamamı gönüllü olduğundan, öncelikle Belediyemizden, Kaymakamımızdan ve diğer idari amirlerimizden aynı zamanda bölgemizde bulunan firmalardan maddi ve manevi desteği bekliyoruz.

“Hacımaşlı mahallesinde yaptığımız tatbikatta daha önce aldığımız eğitimleri pratiğe döktük. Arnavutköy Belediyesi’ne Hacımaşlı mahallesinde yapmış olduğumuz eğitime verdiği katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.”

Yarkur (Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği) Arnavutköy Temsilciliği

Adres : Karlıbayır Mah. Dildar  Sok.  No: 24 D:1 Arnavutköy – İstanbul – Türkiye

Tel : 0 535 663 21 29

Web: www.yarkur.org

Mail: İ[email protected]

www.facebook.com/yarkurarnavutkoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir