fbpx

Defineciler iyice azıttı: ‘Ölüye bile rahat yok’

Sazlıbosna Mezarlığı’ndaki tarihi 100-150 yıl öncesine dayanan mezarları kazan defineciler Sazlıbosna Köylülerini çileden çıkardı. Köylüler; ‘Ölülerimizin huzur içerisinde uyumasına bile izin vermiyorlar’ dedikleri definecilere ateş püskürdü.

Tarihi yapısıyla zaman zaman arkeologların da çalışmalar yürüttüğü Sazlıbosna Köyü’nde şu sıralar define avcıları cirit atıyor. Tarihi Filiboz Kasabası olarak bilinen ve zaman içerisinde Sazlıbosna Köyü’nün üzerine kurulduğu bölgede önemli mimari yapılar, antik kentler ve su kemerleri yer alıyor. Kaçak kazı çalışması yaparak tarihi yapılara ulaşmak isteyen definecilerin adeta köstebek yuvasına çevirdiği Sazlıbosna’da antik kentten umudunu kesenler köy mezarlığına dadandı. 100-150 yıllık mezarların da içerisinde bulunduğu Sazlıbosna Köy Mezarlığı’nda kazı yapan defineciler mezarlığı adeta talan etmiş durumda.

‘Ölülerimize bile rahat vermediler’ diyen Sazlıbosna Mahallesi sakinlerinden İbrahim Emirdoğan, sabah mezarlığın yanından geçerken eski bir mezarın kazıldığını fark etti. Durumu Sazlıbosna muhtarı başta olmak üzere tüm köylülerle paylaşan İbrahim Emirdoğan, definecilerin hiçbir şey bulamadan mezarlıktan ayrıldıklarını düşündüğünü de ifade etti.

2015-08-23_031440“ÖLÜ YİYİCİLER!”

Yaşanan durumu ölü yiyicilik olarak adlandıran Emirdoğan, “Köyümüzün birçok yerinde izinsiz kazı yaparak define arayanlar yıllardır var. Zaman zaman suçüstü yakalananlar adalet karşısına çıkarılıyor. Ancak bugün rastladığımız durum definecilerin işi nasıl abarttığının bir göstergesidir. Mezarda huzur içinde uyuması gereken büyüklerimizin mezarını kazarak hem onları rahatsız ettiler hem de bizleri yaraladılar açıkçası. Yetkililerin bu konu ile ilgili denetimlerini daha da artırmalarını bekliyoruz” dedi.

Haberaktivite

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir