fbpx

World Wide Web 25. yaşını kutladı

World Wide Web 25. yaşını kutladı

World Wide Web, 25 yıl önce bugün yaratıldı ve o günden beri hayatlarımızı değiştirmeye devam ediyor.

World Wide Web (www) artık günümüzde hayatın değişilmez bir parçası haline gelmiş durumda ve onun yer almadığı bir dünyada günlük hayatımızı geçirme fikri, ancak distopik bir kurguda yer alabilecek kadar olanaksız görünüyor. Ancak bugün hayatımıza bu kadar yerleşmiş olan internet, bundan 25 yıl öncesine kadar mevcut değildi. Dünyayı bir araya getirme yolundaki bu büyük adım, 12 Mart 1989′da Tim Berners-Lee tarafından atıldı.

İsviçre’deki CERN laboratuvarlarında müteahhit olarak görev alan Tim Berners-Lee, Information Management: A Proposal adlı çalışmasını yöneticilerine sundu ve belki de Gutenberg’in yazılı matbaayı bulmasından beri teknoloji dünyasında yaşanan en önemli gelişmenin mimarı oldu. World Wide Web (www) ilk olarak geliştirildiğine amacı CERN’de görev alan mühendislerin aralarında veri alışverişi yapabilmesiydi. Bugünkü gibi bir ihtiyaç haline geleceği belki de hiç düşünülmemişti.

World Wide Web ilk olarak ortaya çıktığında, teknoloji dünyasında çığır açacak bir buluş olarak değerlendirilmedi. Ne de olsa bilgisayarlar yıllardır piyasadaydı ve 1989 yılına gelinene kadar hızla gelişmiş ve önemli ölçüde ufalmışlardı. Üstelik bilgisayarları birbiriyle bağlayacak bir ağ fikri, Vannevar Bush’ın 40′lı yıllardaki çalışmalarından beri gündemdeydi ve internetin kendisi 1969′dan beri yapım aşamasındaydı. Bilgisayarları birbirine bağlayan bu ağın o zamanlar değerinin bilinmemesinin temel sebebi, bilgisayarların kullanım alanının darlığıydı. Ama Tim Berners-Lee’nin patronu Mike Sendall, Lee’nin fikrini heyecan verici buldu ve böylece web hayatımıza 25 yıl önce girmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir