TEKNOFEST’e Yoğun Katılım

0
327
views

İstanbul, Yeni Havalimanı‘nda başlayan TEKNOFEST, sabah saatlerinden itibaren ana sahneden yapılan müzik yayınıyla açıldı. Yaklaşık 80 bin ziyaretçinin ön başvuru yaptığı festival alanı öğle saatlerinden önce doldu. Giriş bankoları önünde uzun kuyruklar oluşurken, festival alanında her yaştan ziyaretçinin varlığı dikkati çekti.

Askeri ve sivil hava araçları festival alanına çekilirken, ziyaretçiler, oluşturulan alanlarda ANKA, Milli Muharip Uçak, T625 helikopteri, Göktürk-2 uydusu, jet eğitim ve yakın destek uçağı Hürjet, yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş ve Atak helikopterini yakından görme fırsatı buldu. Katılımcılar, hava araçlarının içine girmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Resmi açılış öncesi Türk Yıldızları yaklaşık 30 dakika süren gösteri gerçekleştirdi. Gösteriyi heyecanla izleyen ziyaretçiler, Türk Yıldızları’nın performansını cep telefonlarının kamerasıyla kaydetti. İstanbul Yeni Havalimanı’nın en büyük uçak pistlerinden birinde, birbirinden hızlı 7 araç aynı anda yarıştı. Yarışmayı katılımcılar büyük bir ilgiyle takip etti. Dünyanın en hızlı otomobillerinden Red Bull Racing Formula 1 yarış aracından SOLOTÜRK F16’ya, özel jet Challenger 605, Aston Martin: The New Vantage, Lotus Evora 410 ve Kawasaki H2R’den Tesla PL 1000DL’ye kadar 7 sıra dışı araç, çeyrek mil boyunca birbiriyle yarıştı.

Tarihi anlarda AK Parti Sakarya Milletvekili ve Dünya Supersport şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu motosikleti, ünlü sürücü Emma Kimilainen Tesla’yı, Red Bull takımının test pilotlarından Jake Dennis ise Racing Formula 1 aracını kullandı.Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki özel eğitimli ve profesyonel paraşütçülerden oluşan Havacılık Komutanlığı, Hava Kuvvetleri ve Özel Kuvvetlere bağlı üç ayrı paraşüt timinin sergilediği üç farklı gösteri katılımcılardan büyük alkış aldı. İki Atak taarruz helikopteri alçak uçuş yaparak, yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Özel kuvvetler personeli helikopter ile yaptıkları gösteride Türk bayrağı açtı. 4 asker helikopterden sarkıtılan ve üzerinde Türk bayrağı bulunan iplere tutunarak etkinliğe katılanları selamladı. Hava Kuvvetleri personeli de bin 800 metreden paraşütle atladı.

Bunların yanı sıra, 129 ATAK Helikopteri, harp başlığı bulunmayan mühimmat ile ilk atış testlerini yapan TB2 Silahlı İHA ve Türkiye’nin ilk profesyonel milli akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk ile kızı Türkiye’nin ilk profesyonel kadın Akrobasi Pilotu Semin Öztürk’ün akrobasi gösterileri hayranlıkla izlendi. Gösteriler, festival boyunca her gün devam edecek.

Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarından olan Dünya Drone Şampiyonası, Hackİstanbul, Hackathon, İHA-İKA, Su Altı, Robotik Fetih, Sürü İHA, Yapay Zeka, İnsanlık Yararına Teknoloji ve Robotaksi yarışmalarından oluşan Teknoloji Yarışmaları, etkinliğin ilk gününde gerçekleştirildi. Bunların yanı sıra Savaşan İHA, TÜBİTAK İHA, Model Uydu ve Model Uçak yarışmaları gibi uçuşlu yarışmalar da gün boyu devam etti.

Türk girişimciler ve yatırımcılarla birlikte, uluslararası teknoloji girişimlerini ve yatırımcılarını buluşturan Girişim Zirvesi Uluslararası Enerji ve Çevre Teknolojileri, Lojistik Uzay ve Savunma Teknolojileri, Sağlık Teknolojileri gibi girişim sunumlarıyla başladı. Paydaş sunumları, belgesel gösterimleri, Eğitimin Geleceği Paneli ve Sağlığın Geleceği Paneli gibi etkinlikler, ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edildi.

Festivalin paydaşları arasında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) de yer alıyor. İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki festival alanına TRT Çocuk standı da kuruldu. Standa çocukların ilgisi büyük oldu. Kurulan rüzgar tüneli platformunda katılımcılar eğitmenlerin denetiminde havada serbest uçuş deneyimi yaşadı.Etkinliğe katılanlara alandaki askeri uçak ve sivil uçakları yakından tanıma fırsatı bularak, bu araçların içini gezdi.  Alandaki sivil askeri helikopterleri yakından görme imkanı buldu. Günün sonunda İmera grubu bir konser verdi. Festival, Pazar günü sona erecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here