fbpx

Sağlam İnternet Şart

İnternet dünya düzenimizin bir parçası haline gelmişken kullanıcıları memnun etmek oldukça zor. Velhasıl kelam sağlam internet şart.İşlerinizin bir bölümünü halletmek için interneti kullanıyor olabilirsiniz yada bütün işiniz internet üzerinde olabilir.Bunun için ne tür bir internet kullanmanız gerek.İnterneti hangi internet sağlayıcısından almalıyız.Sizi bezdirmeyecek, çileden çıkartmayacak, bilgisayarınızı sırf internet yavaşlığı yüzünden parçalamanıza sebep olmayacak, bilgisayarı parçalamaya kıyamayıp masayı yumruklamanıza sebep olmayacak internet nerede ? Bu yazımızda Türkiye’deki İnternet sağlayıcılarını inceleyeceğiz.İnternet için bir servet öderken bunların neden bu kadar cimri olduklarına değineceğiz.
Ne yazık ki güzel ülkemizin gelişmiş şehirlerinde dahi İnternet altyapımız tam değil ya da yetersiz kalıyor.Şuan günümüz itibariyle insanımızın hayalinde olan, insanımızın tam olarak istediği fiber internet yapısı ise neredeyse yok denilebilecek kadar az ama iyi haber sürekli gelişiyor.
Fiber internet bir yana dursun günlük hayatta kullandığımız internet 8 Mbps ile 25 Mbps arası değişiklik gösterebiliyor.Tabi bunun adil kullanım kotası diye bir şeyi de var. Kimi firmalar 50 kimi firmalar ise 70 gigabite tan sonra onca para ödediğiniz güzelim internetinizin hızını 1 mbps ye düşürüyor. Sizde ne video izleyebiliyorsunuz nede başka bir işinizi bu yavaşlıkta halledebiliyorsunuz.
Gel gelelim internet sağlayıcıları hakkında bazı bilgilere;
Türkiye’de yedi tane internet sağlayıcı firma başı çekiyor. Bunlar sırası ile:
-TTNET
Türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcı firması TTNET’tir. Türk Telekom iştiraki olarak faaliyet gösteren TTNET firması 2006 yılında kurulmuştur. TTNET firması internet erişimi dışında birçok hizmet sunmaktadır. Bireysel ve kurumsal abonelere hizmet veren firma adsl, fiber internet, mobil internet, wifi, ATM, frame relay gibi internet erişim hizmetleri vermektedir. Bunun yanında TV platform hizmeti veren TTNET, TiviBu hizmeti ile kullanıcılarını internet bağlantıları üzerinden televizyon izleme imkanı sunmaktadır. TTNET’in TTNET Müzik, TTNET Oyun, TTNET Video gibi çeşitli hizmetleri ve servisleri bulunmaktadır.
-Turkcell Superonline
Turkcell firması ile birleşmesinden sonra Turkcell Superonline adını alan Superonline firması adsl ve fiber internet erişimi konusunda hizmet vermektedir. Superonline firması Türkiye’nin en eski internet servis sağlayıcı firmalarından birisidir.
-Smile Adsl(D-Smart Net)
Smile Adsl firması 2006 yılından bu yana bireysel ve kurumsal müşterilere internet erişim hizmeti vermektedir. 2012 yılında D-Smart ile birleşmesinden sonra D-Smart NET adını alan firma adsl ve fiber internet hizmeti ile birlikte D-Smart TV platform hizmetini de sunmaktadır.
-Doping Adsl
Doping Adsl Millenicom firmasına aittir ve 2004 yılında kurulmuştur. Doping Adsl bireysel ve kurumsal müşterilere adsl ve fiber internet erişim hizmeti vermektedir. Ayrıca telefon hizmetini de müşterilerine sunmaktadır.
-BiRi Adsl(Vodafone)
Koç Net’e ait olan firma Vodafone tarafından satın alınmasıyla Vodafone iştiraki olarak devam etmektedir. Bireysel ve kurumsal müşterilere adsl ve sabit telefon hizmeti vermektedir.
-Turknet ADSL
1996 yılında kurulan TurkNet firması bireysel ve kurumsal müşterilerine internet erişim hizmeti ve sabit telefon hizmeti vermektedir. TurkNet firması fiber optik tesis yatırımları da gerçekleştirmiştir.
-Uydunet(KabloNet)
Eski adı KabloNet olan Uydunet Türksat firmasının bir markasıdır. Uydunet internet hizmeti kablo tv şebekesi üzerinde kullanıcılarına hizmet sunmaktadır. Türksat kablo tv üzerinden Teledünya TV yayın hizmeti ve telefon hizmeti de alınabilmektedir

TTNET çok yaygınlaşmış olup diğer firmalara oranla milyonlarca daha fazla aboneye hizmet vermektedir. Bu sebepten dolayı ki iş çıkışı/akşam saatlerinde TTNET aboneleri internete abandığı için internet trafiğinde birazcık yavaşlama olabilir. TTNET Türk telekomun altyapısını kullanır ve bunu hizmet anlamında iyi değerlendirmiş olsada kullanıcılar olası bir arıza durumunda TTNET in ilgisizliğinden şikayetçi olup dururlar.Ama Türkiye’de kablolu internetin kurucularından olduğunuda unutmayalım TTNET’in emeğe saygı.
Uydunet’e bakarsak birazcık masrafı oluyor. Adsl modemler uyduneti desteklemiyor ona göre modem satın almanız lazım.Uydunet kullananların en çok şikayet ettikleri şey çok fazla kesinti olması. Bölgeden bölgeye çok değişiyor kesinti olup olmaması. Sonuçta adı üstünde uydunet.Uydunet’in iyi tarafı hangi hızda paket alırsan hızın hiç değişmiyor , 25 mbps ise 25 mbps hızını yaşarsın.
Doping ADSL Millenicom firmasına ait. Firma için Avrupa’nın en büyük telekom şirketi diyenler var…
Biri adsl de Türk Telekom’un alt yapısını kullanıyor. Hız bakımından diğer firmalardan farkı yok. Zaten size gelen internet Türk Telekom’un bakır kabloları ile geliyor.
Smile Adsl çok yaygın olmamakla birlikte kotalı paketleri uygun fiyata bulabilirsiniz.
Turkcell Superonline hız konusunda biraz daha iyi. Ama fiyat konusunda cep yakar.
Uzun lafın kısası ,İnternete danaya girermiş gibi 7 kişi girmeyin.Komşunun biri internet alıyor , sen ortak oluyorsun ben ortak oluyorum o ortak oluyor sonra neden internet yavaş. Tabi mecburiyetten ortak kullanılıyor internet. Ücretler kullanıcıya çok pahalı geliyor. Her yerde fiber altyapı olsada on kişi ortak girsek fena olmazdı. En azından Fiber’de trafik yaşamazdık.
İnterneti ihtiyaçlarınız doğrultusunda tek başına almaya özen gösterin.Mesela sadece sitelerde gezinip Youtube’dan da birazcık video izlerim diyorsan kotalı uygun fiyatlı bir internet paketi bulursun.Tek kullandığın içinde trafik olmaz. Ben on aylık film ihtiyacımı bir gecede indireceğim, oyun, program, video klip vs.. durmadan indiririm diyorsan , indirmeden duramıyorum bende indirme hastalığı var “İnternet”i bilgisayarıma indireceğim diyorsan hiç kusura bakma kardeşim fiberden aşağı seni kurtarmaz.Ortak girdiğin kullanıcılarla papaz olursun. İnterneti de adabınca kullanlım. İndirme, göçertme işlerimizi ortak kullanıcıları meşgul etmeyecek ölü saatlerde yapalım.Yüksek hızlı uygun fiyata interneti tahmin ettiğin üzere kotasız, hız düşümsüz paketlere ortak girersen sevgi-saygı-anlayış çerçevesi altında kullabilirsin. Selametle…

Yazar : Ali ÖZTÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir