Otizme Farkındalık Oluşturmak İçin Fidan Diktiler

0
158
views

Arnavutköy Belediyesi ve Arnavutköy Otistik Engelliler Derneği tarafından 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nedeniyle çok sayıda engelli çocukla fidan dikim etkinliği yaparak, otizme dikkat çekti. Cumhuriyet Parkı’nda gerçekleşen etkinliğe Arnavutköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Aygenli, dernek yetkilileri, engelli çocuklar ve aileleri katıldı. Etkinlik engelli çocuklar için yapılabilecek çalışmaların değerlendirilmesiyle başladı. Ardından çocuklar ve Başkan Yardımcısı Aygenli, fidan dikim alanına geldi. Çocuklarla yakından ilgilen Aygenli, kimi çocuklara fidan dikebilmeleri için yardımcı olurken kimileriyle de sohbet etti. Yeşil alanların çoğalması ve hava kirliliğinin önüne geçilmesi ile otizme dikkat çekilmesini sağlayan etkinlikle bir araya gelen çocuklar hem birlikte olmanın keyfini hem fidan dikmenin mutluluğunu yaşadılar.

“Aileleri ile birlikte buradaki çocuklar çok özel”

Etkinliğin hem çocuklar için hem doğa için çok faydalı bir çalışma olduğuna dikkat çeken Arnavutköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Aygenli, “Otizme farkındalık oluşturmak amacıyla dün kutlanan bir gündü aslında. Biz de derneğimiz ile birlikte bugün değerlendirmek istedik ve fidan dikim etkinliği yaptık. Hem çevreye katkısı hem de çocukların doğayla olabilmelerini sağladık. Çocukları ve doğayı sevindirmek istiyoruz bu şekilde bir katkımız olsun. Aileleri ile birlikte buradaki çocuklar çok özel. Aileleri ile birlikte bir sıkıntılarının olduklarını düşünürsek, dışarı çıkamayan sürekli çocukların başında olmaları gerekiyor. Bu etkinliğin onlara da bir ferahlama bir güzellik sağladığına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Otizm tanısı konan çocuklar yaygın”

Otizmli çocuklar için farkındalık günü olmasının çok güzel olduğunu belirten Ayşegül Bayrak, “Benim kızım otizmli değil ama otizm tanısı konan çocuklar yaygın. Çok zor yani benim kendi kızım sadece işitme engelli olmasına rağmen onların daha da zorluk olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Fidan diktik, heyecanlandık ağacımız olacak”

Çocuğuyla birlikte fidan dikmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Mukadder Güzel, “ Fidan diktik, heyecanlandık, ağacımız olacak. Oğlum, heyecanlanıyor, burada olmak ben ve oğlum için çok iyi oldu” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here